Jak vytvořit odkaz na WWW stránku na ploše Aspire One

Jako hrdý vlastník Acer Aspire One 110 ZG5 jsem se také jal postupně jej dolaďovat k obrazu svému. Docela mě na ploše Linpus Linuxu dráždily v sekci “Připojení” odkazy na Google Maps atd. a s tím, že jsem je sám nedokázal také vytvořit. Myslím ty odkazy na třeba mé WWW stránky. Nevzdal jsem se ale a jal jsem se experimentovat, až jsem nyní našel řešení.

V jedné větě je řešení docela jednoduché. V adresáři /usr/share/applications/ jsou v Linpusu umístěné něco jako zástupci na jednotlivé programy, mají příponu .desktop. Jak jsem zjistil, lze jim poručit aby otevřely nějaký program a skrze příkazy pro příkazovou řádku lze danému programy určit i parametry s nimiž se má spustit. Lze tedy danému programu i určit aby při spuštění rovnou otevřel nějaký dokument. Řešením tedy je vytvořit dalšího zástupce internetového prohlížeče, v našem případě Firefoxu a poručit mu při spuštění otevření určité stránky.

Výsledný obsah souboru např.: mujweb.desktop může být následující:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Type=Application
Name=Radja.cz
GenericName=Radja.cz
Exec=firefox http://radja.cz/
Icon=acerregister.png
Terminal=false
X-KDE-StartupNotify=true
X-KDE-AuthorizeAction=shell_access
Categories=Qt;Utility;Security;
X-SuSE-translate=true

Ikonku jsem použil nějakou takovou tužku, která již v systému byla (acerregister.png). Samotný příkaz pro spuštění se skrývá v řádku: Exec=firefox http://radja.cz/, který spustí Firefox s otevřením určité WWW adresy.

Není to sice zcela čisté řešení, protože originální odkazy na WWW stránky jsou u AA1čkového Linpusu uloženy v adresáři /usr/share/applications/edesktop/, nicméně jejich editací jsem ani po půldenním experimentování ničeho nedosáhl. A “můj” výše uevedený postup funguje 🙂 .


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply