Volba VoIP telefonního operátora pro volání přes internet na běžné telefony
Po své první volbě, kdy jsem si pro jednoduchost vybral pro volání z internetu na běžné telefony službu Skype jsem doznal, že to je finančně poněkud nevýhodné. Jednoduché na používané programy, ale nevýhodné. Nakonec má volba tedy skončila u jiné firmy.
Z nabídek dalších firem jsem zvažoval mezi dvěma firmami: Fayn a Axfone. Nutno říci, že se jedná o telefonování skrze internet, tzv. VoIP, které využívá protokolu SIP. To je důležité pokud volíte telefon, pomocí kterého můžete tuto službu využívat.
Fayn je z mého pohledu již dobře zavedená firma, která má svou klientelu a je i poměrně dobře známá. To všechno jsou důvody, proč je pro volbu vhodná. Je pravděpodobnější, že brzy nezbankrotuje a je zde jistá jistota kontinuity poskytovaných služeb.
Naproti tomu stojí (pro mě do té doby) neznámá firma Axfone, která naopak nabízí lepší podmínky pro hovorné telefonování. Volba tedy u mne probíhala mezi firmou, která je mi známá, ale má nevýhodnější podmínky a nebo mezi firmou, která má výhodnější ceny za volání, ale je méně známá. Z mého pohledu u firmy Axfone bylo mínus i poměrně nezajímavé webové stránky, které značí spíše na menší firmu, které nemá (?) pár korun na vzhledově atraktivnější webové stránky. Na druhé straně bych ale rád zmínil, že Fayn má naopak graficky poměrně dobře ztvárněné webové stránky, ale o kvalitě jejich služeb to nemusí zhola nic vypovídat. Známé je pořekadlo: na vrchu huj a vevnitř fuj. A toto platí i na mnohé české firmy. Dalším potenciálním mínusem je, že firma Axfone provádí více činností: zajišťuje webhosting a domény, takže to trochu vypadá jako devatero řemesel desátá bída.
Dovolím si zde udat cenové a další podmínky Axfone a Fayn, aby bylo zřejmé dle čeho jsem se rozhovoval (ceny odpovídají stavu dne 26.2.2010):
Fayn: účtování: 60+60, cena na pevnou linku mimo špičku (tarif Fayn Cool): 0,24 (0,288 i s 20% DPH), pevná linka ve špičce: 0,47 Kč (0,564 Kč i s DPH), cena na mobil: 2,74 (3,288 i s DPH)
Axfone: účtování 60+1, cena na pevnou linku mimo špičku: 0,25 Kč (0,3 i s DPH), pevná linka ve špičku: 0,44 Kč (0,53 Kč), mobilní sítě: 2,33 Kč (2,79 Kč i s DPH)
Oba provideři nabízejí volání v rámci vlastní sítě zdarma. Vzhledem k tomu, že Fayn má větší síť, tak se to u ní jeví jako větší výhoda. Ale pokud přejdete k Axfone např. celá rodina, tak si voláte zdarma. Výhoda to je myslím, zejména pro ty, kteří mají IP telefon a nepoužívají softwarový telefon – protože při zapnutém počítači je alternativou pro volání zdarma jednoznačně Skype.
Oba tarify jsou zhodné. Neplatí se žádný měsíční paušál, pouze si přednabijete kredit a ten následně provoláváte.
Ve srovnání je vidět, že Axfone je výhodnější v tarifikaci. Účtuje si celou první minutu (i kdybyste ji neprovolali), ale dále účtuje již jen po sekundách. Naproti tomu Fayn si účtuje vždy celou minutu, i kdybyste z ní provolali jen 1 sekundu. Samozřejmě ideální je tarifikace 1+1, ale to nejspíše u těchto typů tarifů nemůžeme očekávat.
V cenách za minutu je Fayn levnější jen ve volání na pevnou linku mimo špičku. Ve volání na pevné linky ve špičku i ve volání do mobilních sítí je levnější Axfone.
Drobnou obezličkou ve smlouvě Axfone je, že každý měsíc vám je strženo z kreditu 10 Kč – pokud tedy provoláte méně než 10 Kč za měsíc. Pokud voláte opravdu málo, tak to le považovat za svého druhu paušál. Pokud provoláte více než 10 Kč tak toto pravidlo vás nemusí vůbec zajímat.
Naproti tomu Fayn vás Všeobecnými smluvními podmínkami zavazuje si jednou za 6 měsíců dobít kredit v minimální výši 200 Kč. V přepočtu si tedy musíte přidat měsíčně 33,3 Kč v kreditu. V tomto pohledu se mi Axfone jeví jako výhodnější volba.
Má volba v důsledku padla na Axfone a to zejména kvůli cenám za volání do mobilních sítí. Ze svého Vodafone mobilu mám totiž volání do mobilních sítí drahé z domácí pevné linky to stojí taktéž docela vysokých přes 5 Kč. Takže 2,79 Kč se jeví jako pohádka. Minimální stržení 10 Kč beru jako nutné zlo, v rámci jinak slušných podmínek. Naopak oproti nutnosti si co 1/2 roku dobíjet u Fayn 200 Kč mi těchto 10 Kč (60 Kč za 1/2 rokuú přijde jako přiměřená suma.
Svůj VoIP telefonní účet pro volání jsem si u Axfone zřídil jako doplňkový. IP telefon zatím nemám, takže používám softwarový telefon. O svých zkušenostech s volbou softwarového telefonu napíšu příště.
VOIP telefon je vychytávka…taky se tu někde jeden povaluje…levné volání, co víc si přát 🙂
Všichni VoIP operátoři, které jsem kdy viděl, mají volání ve vlastní síti zdarma, mnozí z nich se dokonce zdarma propojují – nemůžou nic ztratit. Myslím, že i u Faynu a jinde si celá rodina může volat zdarma. Skype má jen tu výhodu, že ho znají skoro všichni, kdežto softwarový telefon typu Ekiga zná a používá málokdo. Tohle jsem já jako argument nebral, považoval jsem to za kvalifikační samozřejmost. Tak jen podotek… 🙂