Jak vytvořit odkaz na ploše u Acer Aspire One ZG5 A110 v jeho Linpus Linux systému

Implicitně vytvoření zástupci se v linuxové distribuci Linpus Linux Lite u netbooku AA1 dají poměrně snadno měnit. Využijete to zejména pokud si nainstalujete nějaký nový program a chcete mít odkaz na něj na ploše. Nechcete jej tedy kupř. spouštět přes menu pravého tlačítky myši. Zde je návod:

Jednak je potřeba abyste se podívali do adresáře: /usr/share/applications/ (doporučuji použít například Tuxcmd, správce souborů pro Linux), kde jsou uloženy všechny soubory s příponou “.desktop”. To jsou jakési odkazy na programy, které jsou v systému nainstalovány. Vaše aplikace (program), jehož odkaz chcete umístit na plochu by tam měl být, jeho .desktop soubor může být pojmenován drobně odlišně než je název programu, ale v drtivé většině případů je název souboru stejný.

Dále si vyhledejte soubor group-app.xml, který najdete v tomto umístění: /home/user/.config/xfce4/desktop/. Tento soubor otevřete, například programem Mousepad, příkazem: mousepad /home/user/.config/xfce4/desktop/group-app.xml a vyhledejte si sekci do které chcete daný program umístit. Já například budu umisťovat odkaz na program Tuxcmd, takže jej zaředím do sekce “Soubory”. Ta začíná kódem: <id>8</id>, nebo ji také najdete vyhledáním textu: “/usr/share/desktop-directories/Files.directory”. Za řádek:
<app sequence=”5″>/usr/share/applications/Thunar.desktop</app>

poté vložím nový řádek, který je vlastně kopií toho výše uvedeného, ALE musím navýšit číslo uvedené za řetězcem “sequence”, protože na jedné pozici nemohou být umístěny dva odkazy. Dané číslo “sequence” je číslo, které určuje, na kterém místě daný odkaz má být. Můžete je ručně upravením čísel uspořádat. A NEBO – což doporučuji – nové programy dejte vždy až nakonec, s nejvyšším číslem a jejich pořadí upravíte myškou, přímo na ploše. Což také výborně jde.

Za výše uvedený řádek tedy vložím zmínku o odkazu na program Tuxcmd:
<app sequence=”6″>/usr/share/applications/tuxcmd.desktop</app>

, soubor uložím a zrestartuji počítač. Po restartu se v dané sekci již zobrazuje odkaz i s ikonkou na program Tuxcmd. Nyní si ikonku mohu posunout myší dopředu nebo dozadu a odkaz je na ploše vytvořený.

Jak jistě uznáte, celý úkon není tak složitý, ale člověk musí vědět, co a jak má udělat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*