Proč si koupit netbook, třeba Acer Aspire One ZG5 110?

Sám jsem jako správný šetřílek dosti zvažoval pro a proti, jestli si mám pořídit svou osobní hračku – netbook. Nyní po více než měsíční zkušenosti mohu říci – že v mém případě – to byla správná volba. Pokusím se zde uvést některé důvody a činnosti pro které může být netbook přínosný a užitečný.

Když jsem zvažoval koupi netbooku nejdůležitější pro mě bylo:

 • na co jej budu moci používat
 • kde a jak jej budu moci používat
 • jeho cena (možná by měla být uvedena jako první a možná i nejdůležitější)
 • čím bude lepší než můj stávající notebook HP

Zde pokus o odpovědi:

Na co jej budu používat:
Zejména asi na psaní textů a případně na nějaké to brouzdání nebo poslech hudby. Je to také výteční společník, který je počítačem a přitom má ty nejmenší rozměry tak, aby jeho klávesnice měla ještě rozumné rozměry. Použití je tedy zejména psaní textů, brouzdání na internetu, nějaké ty IM typu ICQ, Jabber, Skype a e-maily. Mít prostě nějaké počítačové zařízení, který je téměř 100 % počítačem, je ale mobilnější než běžný 15,4″ notebook.

Kde a jak jej budu moci používat:
To je také důležité, protože doma mám samozřejmě notebook navíc doplněný o rozměrný 22″ LCD display tak proč toho malého “prcka”, že 🙂 . Ne, ale netbook se dá šikovně používat v posteli – je menší a lehčí než notebook a netlačí tedy a šikovněji se s ním manipuluje. Použitelný je také v tramvaji nebo vlaku při cestování. Tramvaj je možná příhodnější, protože netbook je dosti malý na to, abyste si ho klidně vzali, když jdete čekat u doktora nebo na úřad. Nezavazí tolik jako běžný notebook.

Jeho cena:
Ano. Je to přízemní, ale protože jsem spořivý a navíc už notebook mám nechtěl jsem moc investovat. Říkal jsem si, že zase tolik užitku z něj nebude, tak ať není drahý… Většina netbooků je v cenové hladině 8 000 až 12 000 Kč či dokonce více. Mě právě zaujal Acer Aspire One ZG5 série 110, protože ve verzi s Linpus Linux jej pořídíte kolem 5 900 Kč i s DPH. Podle mě pěkná cena.

Čím bude lepší než můj stávající notebook HP:
Předně mě zajímalo to, že bude malý a lehký. Můj notebook HP sice váží také “pouhých” 2,5 Kg, ale přece jenom 15,4″ palců se nedrží zase tak šikovně. Navíc – a to zejména – při práci v posteli je notebook cca po nějaké té hodince už více na obtíž – tlačí a nevíte jak se posadit a jak jej chytit. V tomto jsem čekal – a našel – u netbooku výhodu. U linuxové verze AA1 mě také zaujal fakt, že má SSD disk, který mi přišel jako bezpečnější proti nárazům a neopatrnému zacházení, ale doufám, že i úspornější co se týče energetické spotřeby. Navíc fakt, že za nějakých cca 2 000 Kč je možno to Acer Aspire One koupit baterii, která má výdrž kolem 10 hodin se mi také zalíbil. Přiložená baterka ale vydrží “pouhých” běžných 2:40. No a něco jako bonbónek na konec: start netbooku AA1** za pouhých cca 20 sekund jsem si opravdu oblíbil. Kliknete na start a než se nadějete můžete pracovat. Připomíná mi to více můj starý diář Casio než počítač. Casio diář také se zapnul hned, ale proti AA1čce to byla jen hračka pro děti 🙂 .

Kolem a kolem jsem tedy došel k závěru, že si netbook mám koupit. Přesněji zrovna Acer Aspire One ZG5 série 11O. Jak jsem se koneckonců pochlubil zde. Pokud jste shledali obdobné argumenty a nápady přínosnými možná si také jeden netbook koupíte. Doporučuji ale vše zvažovat s ohledem co na počítači děláte a co s ním zamýšlíte dělat i do budoucna. Já totiž prozatím docela píšu na počítači články, takže netbook uživím… Někdo další by jej třeba neuživil.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

2 Responses to “Proč si koupit netbook, třeba Acer Aspire One ZG5 110?”

 1. Defo Says:

  Zdravím a mám dotaz. Acer Aspire One mě už dávno zaujal. Překvapilo mě ale označení ZG5. Co tato specifikace znamená přesně?

  Díky Defo

 2. admin Says:

  Taktéž vás zdravím. ZG5 je označení modelu, myslím, že to je přímo model s Linux systémem Linpus Linux Lite. 110 je série. Ono bylo více modelů i s RAM pamětí 512 MB; starší verze měly pomalejší SSD disky – ty se snad ani v ČR neprodávaly. Takže ZG5 je nejspíše označení té pozdější verze s 1 GB RAM a linuxem. Bohužel nemám k dispozici verzi s Windowsy…

Leave a Reply