Jak instalovat programy v Linpus Linux Lite na Aspire One
Vlastním netbook Acer Aspire One ZG5 série 110, což jsem také již popsal ve své recenzi. Nejdříve jsem se trochu obával jak budu v OS Linux instalovat programy, se kterými potřebuji pracovat. Nyní ale mohu říct, že snad 80 % programů lze nainstalovat velmi jednoduše. Jediné co potřebujete je mít daný netbook nebo počítač připojený k internetu.
O Linuxech a jejich složitosti se napsaly snad romány. Sám jsem tomu věřil také, ale poté co jsem si se svým AAO hrál asi 3 dny a řekl si, že prostě vyhraju, jsem tomu všemu přišel na kloub. De facto existují dva nejjednodušší způsoby jak na Linpus Linux Lite (verze LLL ke stažení ze stránek se odlišuje minimálně vzhledem od té, co je předinstalována na AAO) instalovat programy:
- použít terminál a jistý správce balíčků
- použít grafický správce balíčků
Nutno říct, že obě metody jsou v instalaci programů snad ještě jednodušší než ve Windows. Jako byste přišli do samoobsluhy a řekli chci nainstalovat např. OpenOffice.org a během chvilky byste to měli. Jinak OpenOffice.org už na Aspire One je nainstalován od “novoty”, takže to byl pouze příklad.
V případě použití metody 1.) i 2.) se systém připojí k “skladišti” balíčků zkompilovaných pro tento náš systém. V našem případě se jedná o Linpus Linux Lite, který je vlastně upravenou distribucí Linuxu Fedora Core 8. Co funguje na této Fedoře funguje i na Linpusu. Jistou vadou na kráse jednoduchosti a snadnosti je to, že ve skladišti balíčků, které jsou pro náš systém připraveny nejsou vždy (resp. nejsou většinou) ty poslední verze programů.
Ale zpět k tomu jak instalace probíhá. U postupu 1.) postupujete následovně:
1. spustíte terminál: ALT+F2 a napiště “terminal” a kliknětě “Run” nebo dejte ENTER
2. programy instalujete příkazem: sudo yum install wine
“sudo” dává povel, že chcete program spouštět jako administrátor, “yum” je textový balíčkovač, který vše provede a “wine” je název programu, který chcete nainstalovat.
Nyní instalátor z internetu stáhne všechny potřebné informace, i potřebné balíčky, které se váží na program, který chcete instalovat a které na svém systému dosud nemáte a zeptá se zda souhlasíte. Řekne vám přitom co bude z internetu stahovat a kolik MB to zabírá. Jak jednoduché 🙂 .
Postup 2.) je obdobný, ale v grafickém prostředí.
1. taktéž spustíte terminál: ALT+F2, “terminal” a kliknete “Run”
2. napíšete: “pirut” a kliknete ENTER
3. nyní se spustí grafický balíčkovač, ve kterém můžete prohledávat všechny dostupné programy, které si můžete nainstalovat. Stejně tak ale můžete odinstalovávat i již nainstalované programy a balíčky.
Pirut je pro Linpus grafickým správcem balíčků. Oba způsoby jak uznáte nejsou nijak extrémně složité…
Škoda je jen, že v žádném oficiálním manuálu se o těchto postupech pro Aspire One, potažmo Linpus nedozvíte. Prostě jako byste měli mít počítač ve stavu v jakém ho dostanete až do smrti. Přitom se s ním dají dělat různé “psí” kusy 😉 .
Tolik tedy jak snadno instalovat na Linpus Linux programy. Postupně se budu věnovat instalacím i složitějším a to zejména posledních verzí programů, které bohužel v těchto úložištích balíčků nejsou k dispozici.
Cau prosimte mam takovej problem tenhle tvuj navod je skvelej ale ja kdyz to chci provist tak se me to pta na nejaky heslo a ja vubec nevim co to je :(( diky
Požadované je heslo administrátora počítače (v Linuxu je to uživatel: root). Zkus heslo: toor, jinak nevím. U AAO se nastavuje při prvním spuštění počítače i když následně poté se na něj nemusí vůbec ptát.