Ověření čitelnosti dat na CD, DVD, Blu-ray, USB nebo jiném disku

Obecně ztráta dat je nepříjemná událost. Pokud s daty pracujeme je dobré je mít zazálohované, případně je průběžně zálohovat. V příspěvku se věnuji jak si ověřit, zda jsou vypálené nebo zkopírované data totožné z těmi originálními, neboli jestli je možno je přečíst.

Ověření čitelnosti dat se hodí pokud si na nějaké médium (CD, DVD, Blu-ray, USB flash disk, externí disk) nahrajete data soubory atd.) a nikde jinde je již nemáte zazálohovaná.

Nezdá se to, ale již se mi několikrát stalo, že se data (soubory) při kopírování nezkopírovala správně. Tedy, že soubory následně nešli přečíst.

Stejně tak je dost důležité si ověřit, že data vypálená na DVD disk (nebo CD, či jakýkoliv jiný) je možno opět přečíst, než je “na tvrdo” smažeme z pevného disku počítače. Pokud se totiž nevypálily správně (to se může stát, zejména pokud vypalujete vyššími rychlostmi), již je nikdy nemusíte přečíst.

To všechno jsou důvody, proč kontrolovat zkopírované / vypálené data.

Velmi efektivní způsob pro tuto kontrolu je používání kontrolních součtů. Nejznámější je MD5 kontrolní součet, byť není nejspíše tím zcela nejlepší. Je ale dosti rozšířeným. Pro jeho výpočet je potřeba “speciální” program, nebo postačí šikovný souborový manažer jako jsou např. Total Commander, nebo bezplatný FreeCommander (FC). Já doporučuji FC, protože dokáže kontrolní součet vypočíst i pro více souborů a adresářů najednou. Je tedy ideálním pomocníkem pokud chcete ověřit čitelnost (správné zkopírování / vypálení) i většího množství souborů. Total Commander na toto tak dobrý není a používání jakéhokoliv externího programu mi připadá jako zbytečné.

Vypočtený MD5 kontrolní soubor nám po ověření říká, že data (soubory) jsou totožné s těmi, pro které jsme tento součet nechali vypočítat. Pokud tedy tuto kontrolu použijeme na jakékoliv zkopírované nebo vypálené data, okamžitě máme ověřeno, že jsou totožná a že je možno je přečíst. Můžeme takto kontrolovat i starší vypálené CD / DVD disky… Pokud jsme si samozřejmě pro data na nich uložených kontrolní součty vypočítali.

Používání kontrolních součtů vřele doporučuji, protože může ušetřit mnoho nepříjemností.

Ještě jedna věc, abychom tuto problematiku mohli uzavřít. Pokud se stane, že dojde ke ztrátě Vašich dat na některém z datových médií a vy o tato data stojíte, je žádoucí jejich záchrana. Tu jste schopni v některých případech vykonat přes různé neplacené a placené programy. Existují ale také případy ztráty dat, kdy programy nepomohou. V těchto případech je vhodné obrátit se na specializované firmy, které provádějí záchranu dat z disku, či záchranu dat z USB či z jiných médií s vysokou úspěšností – pro ty je totiž obnova Vašich dat denním chlebem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*