Jak šifrovat data na online disku, nebo i jen na pevném disku
Bezpečnost je bezpečnost a nikdy není na škodu ji povýšit, respektive ji mít raději nastavenu “výše”, než jak je nutné, než litovat při jejím prolomení. Jednou z možností jak zvýšit zabezpečení je šifrování dat na online disku, či i pouze na běžném pevném disku.
Řešení by se nejspíše našlo více, nicméně mě zaujal program BoxCryptor, který již ve svém názvu tak trochu naznačuje, že jej jeho autor zamýšlel zejména jako prvek zvýšení bezpečnosti ukládání dat na online disk Dropbox. Používat jej můžete ale i s jakýmkoliv jiným online diskem. Dokonce i zcela bez něj jen pro “pouhé” šifrování dat na vašem pevném disku.
A když řeknu šifrování, myslím tím opravdu bezpečném zašifrování. Program šifruje za pomocí algoritmu AES-256, které má 256 bitovou hloubku. Možná stále a nebo donedávna míra šifrování používaná bankovním sektorem.
Data samozřejmě chráníte hlavním heslem, které je dobré nezapomenout. Osobně doporučuji například použít KeePass nebo Oubliette. Případně si můžete vytvořit heslo jednodušší, ale zároveň poměrně lehce zapamatovatelné. Doporučováno je ale aby nebylo zcela krátké, obsahovalo nějaké velké písmeno a nějakou číslici. Například: martiNka1000. Je dobré si ho zapsat na kousek papíru a uložit do nějaké své “bezpečnostní” zásuvky, jako alternativy pro správce hesel.
Při prvním spuštění BoxCryptor sám detekuje Dropbox a nabídne vám, že jeho obsah zašifruje. Zvažte si tedy, zda toto opravdu chcete. Pro čtení dat, poté budete vždy potřebovat mít po ruce právě Cryptobox. Já osobně takto chráním pouze vybraná data. Jinak na svém počítači zašifrovaná data ve virtuální BoxCryptor disku vidíte a můžete číst normálně. Pouze při pokusu o jejich čtení bez tohoto programu (přímo) uvidíte pouze písmo ve stylu “rozsypaný čaj”.
Program se usídlí v oznamovací oblasti systémové lišty Windows, odkud jej můžete vyvolat. Nastavit lze, že si pamatuje heslo a nemusíte jej tak pokaždé nastavovat. Což je sice lepší z hlediska bezpečnosti ale méně pohodlné. Z prostředí programu také můžete změnit přístupové heslo.
Alternativním řešením je program TrueCrypt, který je ale dělaný spíše na šifrování celých pevných disků. Projevuje se to tím, že šifruje disk jako celek a ne jednotlivé soubory každý zvlášť. Nevýhodu to má v tom, že při vytváření si určíte velikost disku a když se blížíte jejímu vyčerpání musíte disk zvětšovat… To u BoxCryptoru vám toto nehrozí.
Leave a Reply