První dojmy z Ubuntu Netbook Remix 10.10 na Acer Aspire One A110

Nainstaloval jsem si na svůj netbook Acer Aspire One A110 operační systém Ubuntu Netbook Remix 10.10. Jedná se o již můj druhý výlet do produktu Ubuntu a musím říci, že opět není špatný. Má ale už i nějaké ale.

Instalace Ubuntu Netbook Remix 10.10 již byla delší než jak tomu bylo u verze 9.10. Celkem trvala již nějakou hodinu a trochu mě nemile překvapila. Pokud se správně pamatuji ve verzi 9.10 vše proběhlo rychleji.

Systém UNR 10.10 využívá nové grafické prostředí UNITY, které mě – stejně jako mnoho uživatelů na internetu – zase tolik nenadchlo. Přesněji řečeno se jedná podle mne o chybu. Unity má přepracovaný boční panel s aplikacemi, který je sice “stručnější” ale zvláštním způsobem indikuje právě otevřenou aplikaci a využívá jakýchsi 3D efektů, které jsou sice efektní, ale pomalé. Na mém netbooku Acer Aspire One A110 ZG5 vše sice jakž takž funguje, ale starší systém byl v tomto lepší.

Naštěstí zde je řešení v jakémsi snadném downgradu na 2D prostředí, které se vrací ke “starému dobrému” Gnome. Sice není zcela stejné jako například u verze 9.10, ale na 95 % se jemu podobá. Dokonce v tomto novém 2D prostředí přibylo menu s přehledem všech nainstalovaných programů jak to můžeme znám například z Windows.

Další zvláštní věcí je ovládání pracovních oken. Z Windows i starší 9.10 verze UNR byl člověk zvyklý na minimalizaci a zavírání oken s ovládáním v pravém horním rohu okna. Ve verzi UNR 10.10 je toto ovládání vlevo nahoře. Nejdříve mi to přišlo velmi divné a chtěl jsme si to změnit – lze to snadno v předvolbách vzhledu změnit motiv. Nakonec jsem jsem se rozhodl si to na chvíli ještě ponechat protože je ovládání oken blízko menu s přehledem aplikací a když tedy okno zmenšíte nebo zavřete nemusíte přejíždět z pravého rohu do levého. Možná to tedy nebude zase tak špatné…

Další změnou oprati 2D prostředí z verze 9.10 je spodní lišta s přehledem programů – kdy v 9.10 se ukazovaly pouze ikonky a to ještě nahoře – v 10.10 to je více jako na běžném počítači. Dále je na této spodní liště i přepínání mezi 4 pracovními plochami. Ty sice byly myslím i u UNR 9.19 ale jejich přepínání nebylo tak snadné. Jinak tuto spodní lištu si můžete snadno vypnout přes kontextové menu pravého tlačítky myši.

Celkově se mi i Ubuntu Netbook Remix 10.10 líbí, pouze myslím, že je téměř nutné změna z Unity na 2D verzi Gnome. Změnu ovládání pracovních oken nechám na každém… Co je mi trochu líto je fakt, že menu vlevo s jednotlivými rubrikami programů se někdy ztratí se nepodařilo se mi ho znovu vyvolat. Jediným řešením byl restart systému nebo přihlášení / odhlášení… ale berme to tak, že ani u placeného operačního systému Windows není vše bez chyby, takže proč nějak moc nadávat u Ubuntu, když je to zde zcela zdarma…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply