Instalace FreeRapid Downloader na Ubuntu 10.10

Nemám rád, když je někdo diskriminovaný. V tomto případě uživatelé operačního systému Linux. Proto jsem vytvořil tento návod. Prostě: jak jednoduše spustit FreeRapid Downloader na Ubuntu 10.10 (či linuxu obecně).

Před samotným spuštěním je potřeba nahrát originální Java program. Nainstalujete ho, když provedete příkazy (pro Ubuntu) v příkazovém řádku (po zadání prvního příkazu musíte zadat heslo účtu, dále se už na něj systém neptá):
sudo apt-get update
sudo apt-get install sun-java6-jre
sudo update-java-alternatives -l
sudo update-java-alternatives -s java-6-sun

Druhý příkaz stáhne java program a další balíčky ve velikosti cca 37 MB, které po instalaci na PC zaberou cca 100 MB. FreeRapid Downloader (FRD) ale bez nich sice funguje, ale s vypnutím programu se ztratí informace o seznamu stahovaných souborů. Což je pro tento program docela problém. Nicméně po nainstalování originální javy toto vyřešíte. Během instalace po druhém příkazu je potřeba odsouhlasit smlouvu, java je ale jako vše ale zdarma.

Poslední příkaz mi sice házel chyby, ale při spuštění si FRD již stahované odkazy pamatoval, takže instalace originální Javy očividně proběhla správně.

Následně je potřeba: rozbalit stažený ZIP archív a adresář s programem překopírovat do umístění /usr/local/bin. To je zapotřebí udělat v průzkumníku, když jste připojeni jako ROOT uživatel. Přihlásíte se takto v terminálu příkazem:
sudo nautilus

příkaz spustí správce souborů Nautilus jako ROOT – takto máte práva zapisovat i do složky /usr/local/bin.

Nyní nastavte souboru frd.sh “Povolit spouštění jako programu”. Provedete to přes kontextové menu pravého tlačítka myši nad souborem, kde vyberete “vlastnosti” a následně Oprávnění. Já doporučuji ještě souborům: startup.properties a syscmd.properties nastavit ve stejném menu práva pro čtení i zápis. Plus na konec nastavit pro složku “plugins” oprávnění k vytváření a mazání souborů i ostatním uživatelům – tedy i vám, když nejste přihlášení jako ROOT (administrátor).

Nyní, když spustíte správce souborů normálně (přes menu Místa) a nejste již přihlášení jako ROOT, tak se vám FreeRapid Downloader spustí. Pokud vše funguje jak má, stačí si FRD už jen přidat do programového menu.

Posledním co je potřeba udělat je přidat odkaz na program do menu. To provedete přes: Systém-Předvolby-Hlavní nabídka. Do nabídky Internet stačí vpravo kliknout na “Nová položka”. Přidat název, a vyhledat příkaz = soubor “frd.sh”.

Když ještě chcete mít vše dokonalé, tak můžete kliknout na ikonku pružiny a nahrát si ikonku FRD. A to buď tu PNG, která je přiložena v adresáři programu.

A to je vše.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply