Nenásilné učení se cizích (i anglických) slovíček na počítači

Možností jak se učit slovíčka cizího jazyka je dnes mnoho. Já jsem při svém hledání narazil na jeden zajímavý program, který vám učení může “přinést” přímo na váš počítač. A to tak, že se můžete nenásilně učit třeba při práci.

Vše je založeno na programu s poměrně jasným názvem Learn English Words. I když by název říkal, že musí sloužit pouze k učení anglických slovíček, můžete jej použít k učení se libovolného jazyku. Vlastně i libovolného obsahu, klidně nějakých definic nebo čehokoliv co má definici a význam. Jediné omezení je Windows.

Program se nemusí instalovat, což pro někoho může být další výhoda.

Při samotném spuštění program funguje tak, že zobrazuje okno (ve výchozím nastavení nahoře na obrazovce), ve kterém je zobrazeno anglické (cizí) slovíčko a jeho český význam. Nastavit si přitom můžete po kolika sekundách se má vždy zobrazit další slovíčko a to jak dlouho se má toto okénko zobrazovat. Pokud vám vadí, tak jej samozřejmě můžete zrušit i před uplynutím stanoveného časového limitu. Nastavit lze také zvukové oznámení, že se zobrazilo okénko. Výchozí je decentní “puknutí” z Windows, ale můžete si vybrat i svůj vlastní zvuk / pazvuk.

Nastavit si v programu můžete: po jaké době se objeví okénko s dalším slovíčkem, jak dlouho se toto okénko bude zobrazovat, kde na obrazovce se okénko ukáže – já jsem si jej umístil dolů do pravého spodního rohu obrazovky – plus můžete si nastavit barvy písma atd.

Naplnění programu slovíčky je také jednoduché. V podstate stačí vytvořit libovolný textový soubor do kterého dáte jedlo slovíčko na jeden řádek. A to ve formátu:
slovo v cizím jazyce;český význam

, slovo od významu je tedy odděleno pouze středníkem.

Co je naopak důležité je, aby tento soubor měl kódování UTF-8. Pokud nemáte textový editor, který do UTF-8 umí ukládat, můžete použít např. český program PSPad. Souborů se slovíčky můžete mít více a v programu je libovolně dle libosti měnit.

Learn English Words mi připadá jako jednoduchý a přitom velmi šikovný program podporující učení se slovíček cizích jazyků a nebo obecněji jakýchkoliv položek, které mají A a B “polovinu”.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply