Jak otevřít internetovou stránku z KeePass v jiném prohlížeči
Obezřetnosti není nikdy dost. Ochrany a bezpečnosti také ne. Při přihlašování do internetového bankovnictví ze správce hesel jsem používal vždy internetový prohlížeč FIrefox spuštěný v nouzovém režimu. V tomto režimu nejsou spuštěny žádné rozšíření (doplňky) tohoto prohlížeče a není tedy žádná možnost, že by některé z rozšíření (nedej bože) nějakým způsobem “šmírovalo” jaké data odesíláte a přijímáte (např. heslo atd.). Nicméně nyní jsem přišel na ještě lepší způsob. Pro přihlašování do internet bankingu používat jeden webový prohlížeč, který na nic jiného nebudu používat.
Obecně jsem uživatel prohlížeče Mozilla Firefox, který považuji za velmi dobrý s vynikajícími možnostmi rozšíření pomocí tísíců doplňků. Nicméně právě tyto doplňky – které některé používám – mi dělaly starosti při přihlašování do internetovéh bankovnictví. Rozhodl jsem se tedy pro alternativní řešení.
Správce hesel KeePass vám po použití klávesové zkratky CTRL+U otevře ve výchozím webovém prohlížeči adresu, kterou u daného účtu máte uloženu. U mě je to ve Firefoxu. To je fajn. Nicméně v případě internetového bankovnictví jsem chtěl mít větší bezpečnost. Vždy jste tedy Firefox vypnul a znovu pustil v nouzovém režimu. Nicméně po skončení práce s bankou jsem jej opět musel vypnout a spustit v normálním řežimu se spuštěnými rozšířeními. No, nebylo to příliš šikovné.
Nyní jsem přišel na geniální řešení.
V KeePass programu si můžete nastavit, že vybrané webové adresy u vybraných účtů vám může otevírat v různých webových prohlížečích. Syntaxe je jednoduchá. Do adresního řádku stránky (URL) místo pouhé adresy (např. www.seznam.cz) napíšete:
cmd://{INTERNETEXPLORER} “http://www.yoursite.com”
pro otevření v Internet Exploreru. Analogicky můžete použít Firefox: {FIREFOX}, Operu: {OPERA} nebo Google Chrome: {GOOGLECHROME}
Ani pokud používáte jiného prohlížeče nemusíte být zklamaní. Také to lze. Já například pro otevření v prohlížeči Chromium jsem napsal tento příkaz:
cmd://”C:\Program Files\chromium-9\chrome-win32\chrome.exe” “www.seznam.cz”
Jedná se přitom o běžný příkaz pro příkazovou řádku, můžete tedy přidávat i další parametry. Například parametr “-incognito” pro spuštění v anonymním módu.
Alternativním použitím je postup, kdy do políčka URL zadáte normálně WWW adresu, ale do políčka pro poznámku zadáte:
Url-Override: cmd://”C:\Documents and Settings\{uživatel}\Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\Application\chrome.exe” “{URL}” -incognito
Ve výše uvedeném příkladu se jedná o otevření dané webové adresy (URL) v prohlížeči Chrome v anonymním módu.
Následně s použitím funkce Auto-type se přihlásíte k internet bankingu s pomocí dvou klávesových zkratek. Spustíte KeePass, vyhledáte účet e-bankingu a klávesovou zkratkou CTRL+U otevřete v daném prohlížeči přihlašovací stránku. Následně se vrátíte do KeePassu (stačí klávesová zkratka ALT+TABULATOR) a použijete zkratku CTRL+V (ta automaticky vloží z KeePassu uživatelské jméno, heslo a vše samo odešle Enterem). A voalá – jste přihlášení v e-bankingu.
Samozřejmě výše popisovaným způsobem si můžete různé webové stránky (URL) z KeePass otevírat v téměř libovolném prohlížeči jako je i K-meleon či jakýkoliv další. Protože se jedná vlastně o příkazovou řádku můžete spouštěnému prohlížeči (programu) předávat libovolné příkazy, které z řádky podporuje… Mě tento postup pomohl při práci s přihlášením do své banky.
Leave a Reply