Kuki linux na Acer Aspire One

Po skoro ročním používání původního operačního systému Linpus Linux Lite na svém netbooku Acer Aspire One A110 jsem se rozhodl, že vyzkouším jinou distribuci linuxu. Shodou okolností jsem přitom narazil na Kuki distribuci, která je vyvíjena přímo pro Acer Aspire One A110 netbooky a vychází z oblíbené distribuce Ubuntu.

Instalace systému Kuki Linux je jako už to u moderních linuxových distribucí bývá bezproblémová. Jedná se o příjemný proces, který je celý v grafickém uživatelském prostředí. Prostě radost instalovat 🙂

Instalace je rychlá a během chvíle již systém funguje. Po instalaci si ujasní jakou verzi Acer Aspire One máte, a pokud je s SSD diskem tak nastaví Kuki systém tak, aby méně zapisoval na pevný disk.

Co je naopak potřeba nastavit je rozložení klávesnice, která je ve výchozím nastavení anglická. Prostředí je v angličtině, ale lze si jednoduše stáhnout jeho českou verzi.

Operační systém má menu a systémovou lištu nahoře, což je možná trochu nezvyk z operačního systému Windows. Mohu ale říci, že po odzkoušení Ubuntu Netbook Remix se mi toto umístění na menších displayích zamlouvá. Kuki má běžné menu ve kterém naleznete jednotlivé nainstalované programy. Jak už to u linuxu bývá není jich málo, ale třeba kancelářský balík Open Office chybí. Naopak najdete Pidgin, Firefox, Midori (odlehčený internetový prohlížeč). Je zde program pro web kameru Luvcview Webcan Viewer, který funguje, dále program Audacious na hudbu a Mplayer na videa. Nevím jak Mplayer, ale Audacious si s přehráním MP3 neporadil. Nejspíše je zapotřebí dosinstalovat kodeky. Naopak přítomný je zajímavý program Zim Desktop Wiki, což je osobní wiki “na plochu”. Nainstalovaný je i BitTorrent klient.

Systém je jinak velmi podobný na Ubuntu a funguje s Xfce grafickým rozhraním. Při ale nabízené možnosti na upgrade na novější verzi Ubuntu 9.10 již nebylo možno systém spustit. Prostě se “rozlámal”.

No a jako poslední nevýhodu vidím, že na tomto linuxu se mi nepodařilo zprovoznit moji USB wifi kartu Edimax EW-771USn. Celkově se tedy jedná o příjemně vypadající linux, jehož instalační soubor není tak veliký – má 300 MB. Kuki linux, ale neobsahuje některé ze základních programů jako je Open Office. Hlavní nevýhodou je poté fakt, že tato distribuce není vyvíjena příliš aktivně a aktuálně vychází z Ubuntu 8.04, což je již poněkud zastaralá verze. Další nevýhodou jsou změny, které Kuki linux oproti Ubuntu změnily a návody na Ubuntu tedy nejsou automaticky použitelné i na tomto systému. A uživatelská komunita samozřejmě nedosahuje té velikosti jako u Ubuntu tak, aby vytvořila vlastní znalostní databázi a návody.

Co je naopak u Kuki linuxu velmi příjemné je ukládání sezení při uspání, ale i vypnutí počítače. Můžete tedy nechat otevřené dokumenty a spuštěné programy a i po vypnutí a znovu spuštění počítače je najdete ve stavu, ve kterém jste je nechali. Jedná se o velmi příjemnou funkci.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply