Stažení a instalace Microsoft Office 2010 Beta

Rozhodl jsem se také vyzkoušet novou beta verzi kancelářského balíku Microsoft Office 2010 Beta. I když jde o beta verzi, která je nějakým způsobem zdarma, Microsoft opět drobně omezuje přístup k samotnému stažení. I když to zase tak katastrofální samozřejmě není.

Pro stažení je nutno mít Windows Live ID. Pokud ho máte, nejspíše můžete rovnou stahovat, já jsem si jej musel vytvořit. Registrace je jednoduchá. Stačilo zadat e-mail, jméno a stát (ČR) a zobrazí se vám odkaz pro stažení i produktový klíč.

Instalační soubor má 618 MB a s mým cca 8 Mbit/s připojením k internetu se stahuje přibližně 400-700 kB/s. Přičemž rychlost stahování bohuže postupně mírně klesá. Odhat stahování je někde kolem 15-20 minut.

Zajímavé je, že v tom jakémsi Microsoft Live ID účtě následně v historii si můžete procházet soubory, či spíše asi demo a verze, které jste si stáhli nebo vyzkoušeli. Dle všeho lze stažení opakovat, pokud se nezdaří.

Stažení soubor má tedy název: X16-19332.exe a velikost 618 MB. Po stažení jsem ze svého paranoidního zvyku provedl kontrolu, zda stažený instalční soubor neobsahuje viry. Můj Norton Antivirus 2006 soubor proskenoval a nic nenašel, prošel ale přitom 15373 souborů. Kontrolu jsem následně opakoval i se svým oblíbeným open source antivirem ClamWin a jak se dalo očekávat opět bohužel nic nenašel 🙂 . Naopak ale soubor proskenoval obdivohodně rychle, stačilo mu 23 sekund. Přepokládám, že tento instalační EXE soubor je vlastně zkomprimovaný instalační archív a ClamWin se nejspíše neobtěžoval jej procházet celý. Nevím.

Po spuštění instalačního souboru dojde k extrakci (rozbalování) souborů, to chvíli trvá. Následně jste vyzváni k zadání produktového klíče (product key), které jste obdrželi při stažení souboru. Po jeho zadání jej instalace zkontroluje a následně můžete spustit samotnou instalaci a nebo si upřesnit, které součásti balíku Microsoft Office 2010 Beta chcete instalovat. Já jsem si z důvodů podivné online instalace vybral ke zkoušce Beta verzi Profesionální verze balíku a při instalaci jsem tedy vypnul instalaci MS Access, který jsem v životě nepotřeboval a myslím, že jej ani potřebovat nyní při tomto testu nebudu. Zadat můžete také informace o sobě a poté již hurá na instalaci.

Instalace celého balíku (vyjma MS Access) trvala příjemných 12 minut, což mě jako člověka, který produkt Microsoftu příliš nemusí příjemně překvapilo.

Po instalaci se mi v oznamovací oblasti systémové lišty uhnízdili dva smajlíci, jeden mračící se a druhý usměvavý, kteří nějakým způsobem slouží k odeslání zpětné vazby tvůrcům balíku. Nic proti, ale rovnou přiznám, že jsem tento jejich prográmek bez váhání vypnul. Nemám příliš v lásce programy, které se samy spouštějí aniž k tomu dostanou ode mne pokyn.

Při samotné instalaci jsem volbu online aktivace záměrně vypnul ale při prvním spuštění se MS Word ihned pokusil připojit k internetu a aktivaci produkty vykonat. Zkusil jsem mu toto zakázat, ale nemyslím si, že bez aktivace bude i tato Beta verze použitelná dlouho. Program se následně snaží stáhnout aktualizace Office z internetu. Pokud máte jako já firewall ZoneAlarm Free, prostě jsem mu to nepovolil – jsem totiž zvědavý jak si s tím poradí a co provede.

Po prvním spuštění jsou mé dojmy o trochu lepší než z “převratné” verze Office 2007, která myslím svým futuristickým pojetím předběhla nejen dobu, ale i schopnosti a dovednosti 90 % gramotných uživatelů, kteří si léta zvykali na to jak balík Office vypadá a nyní se jim dostal pod ruce naprosto odlišný program.

Po pár spuštěních jsem zjistil, že aktivaci program vyvolává při každém spuštění, i když při jejím zamítnutí funguje – otázka je jak dlouho. Subjektivně se MS Word 2010 Beta spouští pomalu. Oproti mé verzi Word 2007, kterou používám v práci je pomalý. V přesných číslech mu spuštění na mém počítači trvá 25 sekund. Tedy stejně tolik kolik trvá mému netbooku Acer Aspire One s linuxem ke kompletnímu nastartování systému.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

One Response to “Stažení a instalace Microsoft Office 2010 Beta”

  1. AdamMichnik Says:

    Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní – to se často na internetu nevidí.

Leave a Reply