TrueCrypt – opravdové šifrování disku, USB flash paměti i pouze dat

Vyzkoušel jsem zajímavý program a to TrueCrypt. Věděl jsem o něm delší dobu, ale teprve nyní jsem se jej rozhodl vyzkoušet a musím říci, že jsem byl mile překvapen tím, jak profesionálním působí dojmem.

Program TrueCrypt slouží v kostce k šifrování dat na pevném disku. Lze to přitom říci téměř obecně, protože šifrovat lze téměř cokoliv, kdekoliv a dokonce i jakkoliv. Ihned z počátku přitom musím říci, že šifrování je provádění on-the-fly (tedy za běhu) tak, že uživatel nepozná, že data nebo disk s nímž pracuje je šifrován.

V základních možnostech umožňuje TrueCrypt šifrovat přenosné USB flash disky, diskové oddíly pevného disku (partitiony) a to i ty na kterých se nachází operační systém (třeba i Windows), ale umožňuje vytvořit i virtuální disk, který máte uložen v souboru na harddisku, který se ale v počítači hlásí jako další disková jednotka.

Možností, které TrueCrypt přináší je více a musím říci: na to že se jedná o freeware, tedy program zdarma, tak je podařený a vše funguje jak má.

Program umožňuje, či přináší více metod šiftování, přitom některé lze i kombinovat. Dle zvolené metody šifrování a výkonu vašeho počítače vám program v přehledné tabulce zobrazí jakou rychlostí bude schopen zapisovat data v tomto šiftování, pokud si jej pro svůj šifrovaný disk zvolíte. Rychlost závisí samořejmě zejména na rychlosti vašeho počítače, ale právě i na zvoleném šifrování. Nejrychlejší je metoda AES, kdy můžete dosáhnout rychlosti zápisu až 390 MB/s, což je myslím více než slušná hodnota.

Osobně jsem vyzkoušel zašifrování celého pevného disku s operačním systémem Windows. Vše proběhlo bez problémů a již za několik minut jsem měl veškerá data šifrována.

Program implicitně chrání data vámi zadaným heslem – to si doporučuji dobře poznačit, jinak se ke svým datům již nemusíte dostat. Další možností je ale šifrování pojistit i tzv. klíčovým souborem (key file). Jedná se o další prvek zvyšující bezpečnost a ten funguje tak, že pokud při přihlašování programu nepředáte na začátku zvolený soubor o stejném obsahu, názvu a velikosti, tak se k šifrovaným datům opět nedostanete. Stejný mechanizmus používá volitelně i správce hesel program KeePass Password Safe.

Celkově si myslím, že program TrueCrypt se povedl, a kromě téměř až paranoidního šifrování veškerých dat je možné jej použít pro zašifrování pouze malé části svých dokumentů či dat a ty mít automaticky připojené na další diskovou jednotku, třeba disk Z:. Další velmi výhodnout aplikací je poté zašifrování dat na vašem přenosném USB flash disku, který můžete teoreticky ztratit. A pomocí programu TrueCrypt tak na něm můžete data chránit před zneužitím.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*