Přechod ze správce hesel Oubliette na KeePass Password Safe

Poměrně dlouhou dobu – několik let – jsem používal správce hesel Oubliette. Myslím, že je to výborný program, který dobře slouží svému účelu. Bohužel ale již není několik let vyvíjen a jak se zdá již nebude. I to byl jeden z důvodů proč jsem se rozhodl začít používat jiný program a sice KeePass Password Safe.

Předně bych chtěl říci, že Oubliette funguje bezproblémově na Windows XP. Ve Windows Vista či 7 jsem dosud tento program nezkoušel. Důvod proč jsem přešel na KeePass byla ale hlavně možnost využívat tento program i na Linuxu, který mi ve verzi Linpus Linux Lite běží na mém netbooku Acer Aspire One.

KeePass exituje v několika variantách pro různé operační systémy. Mezi jiným i pro Windows a Linux. A chytře u všech těchto verzí (vyvíjí je různí lidé, teamy) je použit jeden typ databáze pro úschovu hesel. Takže bez problémů mohu používat KeePass Password Safe na Windows a na Linuxu jeho klon KeePassX a v obou pracovat se stejnou databází.

Samotný přechod z jednoho programu měl u mě jedno zančné úskalí – a tím byly klávesové zkratky. Již jsem se naučil u programu Oubliette používat zkratky pro otevření webové stránky, zkopírování uživatelského jména a hesla. U nového programu tyto zkratky byly jiné a bohužel nešly změnit. Nyní, po několika měsíčním používání, již mohu říci, že zvyk je sice železná košile, ale i na změnu klávesových zkratek si lze zvyknout.

Dalším problémem, který jsem při tomto přechodu na nového správce hesel zaregistroval jsou data. Formát databáze Oubliette bohužel v KeePass nelze otevřít a tak jsem odkázán na manuální vkládání dat jednotlivých účtů. Protože mám účtů s hesly snad několikset neměl jsem dosud nikdy čas, chuť ani trpělivost je přenést všechny. Zvolil jsem tedy cestu poměrně nejmenšího odporu. Postupně přenáším ty účty s hesly, které vždy aktuálně použiji a v Oubliette si u jejich názvu poznačím, že jsou již přeneseny do KeePass. Je to cesta poměrně schůdná, nicméně vyžaduje (např. na flash usb disku) sebou nosit oba správce hesel, protože samozřejmě mohu potřebovat i heslo, které v nové databázi dosud není. Dalším problémem je, že po několika měsících jsem všechny nejpoužívaněší účty a hesla již do KeePass přenesel a nyní mi v Oubliette “vysí” ty, které již používám jen velmi málo a nebo již téměř nepoužívám.

Ve svém důsledku tedy budu muset tyto účty stejně přenést nikoliv dle toho jak je potřebuji používat, ale systematicky. Nejedná se o příjemnou práci, jedná se o mechanickou “dřinu”, ale co naplat.

Při přechodu jsem původně za velký problém považoval jiné klávesové zkratky, ale kupodivu jsem si na ty nové rychle zvykl. Naopak problém poměrně vylkého počtu účtů a hesel a jeho nutného přenosu do nového programu nelze vyřašit jinak, než manuálním Ctrl+C a Ctrl+V (tedy zkopírováním a vložením).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

One Response to “Přechod ze správce hesel Oubliette na KeePass Password Safe”

  1. Robert Says:

    zkusil bych nejdrive importovat pres plugin databazi do keepass ver.1, a potom ji importovat do keepas ver.2

Leave a Reply