SIM IM aneb náhrada za Pidgin a Miranda IM na Linpus Linux v Aspire One

Na svém počítači ve Windows používám ke komunikaci v IM sítích (kecálci) ICQ a Jabber program Miranda IM. V systému Linux (na svém netbooku AA1) by to sice bylo nejspíše taktéž možné, ale snadno pouze spoužitím programu Wine – tedy simulace prostředí Windows a to se mi jako řešení “na stálo” nezdá jako vhodné. Proto jsem hledal alternativu a to mezi těmi známějšími aplikacemi pro komunikaci v ICQ i Jabberu – používám totiž obě tyto IM sítě.

Acer Aspire One ZG5 série 110 s Linuxem (Linpus Linux Lite) má předinstalovaného nějakého klineta, který si sice s vybranými IM sítěmi rozumí, ale ICQ myslím mezi nimi není. Navíc je to nešikovně upravená nvějaká neznámá verze kdo ví čeho. Z pro mě neznámého důvodu si výrobci počítačů pro upravení vybírají méně známé či zcela neznámé programy. Škoda, ale možná pro to mají bezpečnostní důvody 🙂 . Nicméně tedy předinstalovaný IM klient v Linpus Linux Lite v AAO byl pro mě nepoužitelný.

Jako alternativu jsem si zvolil program Pidgin, který je mi známý i ve verzi pro Windows. Jen, že zde jsem při jeho instalaci v Linpusu na Aspire One nerazil. Interním instalátorem se sice dá velmi lehce nainstalovat Pidgin, ale bohužel starší verze, takže při snaze o přihlášení do ICQ se odmítá spustit. Minimálně na ICQ je tedy nepoužitelný a přitom právě kvůli ICQ jsem započal s “obcházením” předinstalovaného kecálka.

Vyhledával jsem na internetu rozličné programy, které umožňují na Linuxu pracovat s ICQ a přitom jsem chtěl program, který by byl alespoň trochu známý. No a pokud by podporoval i Jabber, který taktéž používám, bylo by to pro mne velké plus. Takto jsem poměrně náhodou narazil na SIM IM neboli Simple Instant Messanger.

SIM IM program, který jsem do té doby vůbec neznal, se mi ale po chvíli používání začal tak líbit, že jsem se do něj málem zamiloval do té míry, že jsem chtěl instalovat jeho Windowsovskou verzi i na svoje Windows.

SIM IM při použití ICQ “vydává” zvuky shodné s ICQ. Při startu hučení lodní sirény a při poslání nebo přijetí zprávy známé zvuky. Navíc ale disponuje velmi zajímavou funkcí OSD, tedy On Screen Display, který je schopný rozličné upozornění na objevení online a nebo přijetí zprávy zobrazit zcela na vrchu všech oken, na pouze malý okamžik tak, že si toho všimnete, ale reagovat můžete jen když se vám chce.

Ještě snad větším trhákem je poté podpora posílání bezplatných SMS zpráv zdarma, tak jak to podporuje i originální ICQ klient. Je to skvělá vlastnost a velmi rychle a pohodlně si na ni zvyknete. Na tyto zprávy lze přitom z mobilu příjemce odpovědět a vám se jeho odpověd zobrazí zpět v SIM IM. Nezkoušel jsem to zatím, ale dle všeho to funguje. Na originálním ICQ to alespoň tvrdí, že to funguje a pokud SIM IM používá jejich systém není důvod, proč by to nefungovalo i zde.

Způsob odesílání zpráv je v SIM IM implicitně nastaven na odeslání zprávy klávesovou zkratkou CTRL+ENTER, ale lze jej změnit na klasické odeslání ihned po odENTROvání.

Z programu SIM IM se tedy alespoň dle mé zkušenosti vyklubal zajímavý program, který vám otevře svět ICQ a Jabberu i na Linuxu, mě přitom pomohl na Linpus Linux Lite operačním systému ve verzi, který je předinstalován na Aspire One ZG5 110.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*