Offline aktualizace Windows XP (i Vista) s WSUS Offline Update

Protože jsem u svého notebooku provedl obnovu systému (Windows XP) z recovery DVD má samozřejmě systém ve stavu, kdy byl (s aktualizacemi) někdy v listopadu 2006. Service Pack 2 již moje OEM verze Windows v sobě má, ale SP3 tam není pokud si chce být člověk téměř 100 % jist bezpečností systému je lepší se s takovýmto počítačem nepřipojovat na internet. Proto jsem se rozhodl aktualizovat systém offline a až poté se připojit na internet.

Jedna z cest je nějakým způsobem manuálně stahovat jednotlivé opravy Windows – označeny jsou tuším vždy na začátku KB a nějaké číslo. Jenže to by bylo zdlouhavé, otravné, a kdo si to má hlídat, že ano. Proto jsem docela nadšen z programu WSUS Offline Update, který umožňuje snadným způsobem aktualizovat počítač i když není připojený k internetu. Pouze to vyžaduje nutnost program WSUS Offline Update (nemusí se instalovat) spustit na nějakém počítači připojeném k internetu a WSUS si sám potřebné aktualizace pro vybraný operační systém Windows (XP, Vista, 2003) stáhne a vytvoří ISO obraz pro vypálení CD či možná i DVD média.

Tento obraz následně vypálíte – například na CD-RW médium a vložíte jej do počítače, který chcete aktualizovat. Jednotlivé aktualizace se tam automaticky spustí a nahrají a během chvíle máte svůj operační systém doplněn i o ty poslendí aktualizace Windows a to bez nutnosti jej vůbec připojit k internetu.

Aktualizace přitom mohou z tohoto offlince aktualizačního CD probíhat dvěmi způsoby. Buď tak, že musíte jednotlivé restarty mezi instalacemi provádět manuálně, a nebo můžete “zatrhnout” volbu v instalátoru a on vše provádí automaticky – myslím tedy restarty systému. Provádí to tak, že vytvoří nový uživatelský účet ve Windows a přes něj se přihlašuje a restartuje počítač.

Zkoušel jsem obě varinaty a nyní jsem zkusil tu s automatickými restarty a i když tvůrci programu WSUS varují, že s ní mohou být někdy problémy, tak na mých Windows XP vše proběhlo zcela bez problémů… Nyní tedy místo SP2 mám nejnovější XP s SP3 včetně posledních aktualizací operačního systému Windows XP.

Na konec bych měl říci, že WSUS dokáže stahovat aktualizace i pro kancelářský balík Microsoft Office. Dokonce dokáže vytvořit jeden ISO obraz, který najednou dokáže zaktualizovat jako Office tak operační systém. A pokud náhodou přeinstalováváte nebo obnovujete svůj operační systém Windows vícekrát jistě s WSUS.. oceníte, že všechny aktualizace nemusíte znovu a znovu stahovat, ale že dané operační systémy šikovně zaktualizujete z vytvořeného CD či DVD média.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply