Je 10 Mb/s dost pro internetové připojení? Je!

Mnozí z nás začínali brouzdat po internetu s vytáčeným připojením, které bylo pekelně pomalé. To je již historie. Následně byly první ADSL linky o rychlosti kolem 512 Kb/s a jak frčely. Tak proč se dnes tolik obávat závratných 10 Mbitů za sekundu.

Ano. Mé první rychlejší připojení k internetu o bylo o rychlosti 4 Mb/s a mělo neomezené přenosy. Po předchozím Dialup-u (vytáčeném) připojení obrovská změna.

Vysvětlení: rychlost samotného připojení k internetu se uvádí v bitech (značí se malým b), data a množství přenesených dat se poté značí v bajtech (velké B). Jeden bajt (B) se skládá z 8 bitů (b). Tedy připojení o rychlosti 4 Mb/s (megabitů za sekundu), umožňuje stáhnot za jednu sekundu 0,5 MB (megaBajtu dat). Pokud tedy rychlost připojení podělíme 8, dostaneme se k hodnotě množství dat, která se sekundu stáhneme.

Když se na to podíváme z hlediska “teorie”, tak 4 Mbit/sekundu umožňují teoreticky stahovat maximální rychlostí 0,5 MB/sekundu (nebo 500 KB/sekundu). Jedná se o velmi slušnou rychlost, které nedosahují dnes ani ti, s nejrychlejšími připojeními v řádech stovek MB/s. A víte proč? Protože nás (je) brzdí servery, ze kterých stahují. Respektive také i trasa na internetu po níž data cestují.

Když se podíváme např. na 30 Mb/s, což bývá taková obvyklá rychlost připojení k internetu zjistíme, že jsme při ní schopni stahovat až 3,75 MB/s. Což je dosti značná rychlost, ale opět ji příliš nevyužijeme, protože ostatní servery na internetu nejsou tak rychlé. Stahují z nich i další návštěvníci a při obsluhování vícero zájemců tak jejich rychlost klesá. Nebo nejsou tyto servery připojeny do internetu tak rychlými linkami (je to levnější) atd.

Ping, neboli odezva

Co je neopak pro praktické využívání internetu možná mnohem zajímavější je tzv. odezva, neboli ping. Jedná se o udávaný čas v milisekundách (ms), který nám říká jak rychle dané připojení k internetu reaguje. Důležité to je např. u online síťových her (3D střílečky atd.), kde pomalá odezva způsobuje “zadrhávání”. Ping (odezva) je ale na samotné rychlosti nezávislá. Mohu mít taky internet klidně 100 Mbit/s, ale s pomalou odezvou si příliš moderních síťových her nezahraji.

Další věc, na kterou je odezva dobrá je rychlost načítání webových stránek. Tedy rychlost mezi mým požadavkem a okamžikem, kdy mi vzdálený server odpoví a odešle pořadovaná data.

Zpět k 10 Mbit/s internetu

Internet o rychlosti 10 Mbit/s nám dává teoretickou možnost stahovat data až rychlostí 1,25 MB/s neboli 1250 KB/s. Opět je to mnohonásobně více, než jak rychle nám data “servírují” servery, ze kterých je stahujeme.

Na rovinu si také řekněme, že stahování rychlostí, která je nad 100 KB/s je rychlé. A pro rychlost 100 KB/s nám stačí internetové připojení o rychlosti 0,8 Mb/s. Pokud chceme mít rezervu, řekneme si o 200 KB/s (resp. 300 KB/s) a dostaneme se na rychlost připojení k síti 1,6 Mb/s (resp. 2,4 Mb/s).

Pokud tedy uvažujete o připojení k internetu vězte, že 10 Mb/s bohatě stačí. Sám tuto rychlost mám a nemám s ní sebemenší problém. Na Skype to stačí bohatě, i na jakékoliv jiné VoIP či jakékoliv přehrávání streamovaných videí na internetu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*