Jak na problém s českou klávesnicí u Aspire One 110 – nepíše česky
Nebudu už po sté zmiňovat, že jsem si tento netbook koupil a tedy se s ním a jeho (pro mě) přívětivým Linux systémem seznamuji. Při resp. po prvním spuštění svého AA1 (nebo AAO jestli chcete) se ale mohou dle verze BIOSu a Linpusu (operační systém AAO) vyskytnou drobné chybičky, které lze snadno odstranit. O některých je ale dobře vědět již před prvním spuštěním, jako například o možných problémech s českou klávesnicí. Někdy totiž poté Aspire One odmítá psát česky, i když prostředí české je – prostě nepíše česky. I mě se to z počátku stalo.
Jak to celé vlastně začalo? Při prvním spuštění si volíte jazyk rozhraní a celého operačního systému – zde se jedná o Linpus. Na výběr máte dvě možnosti:
- Čeština
- Čeština (QWERTZ) (nejsem si jistý, možná tam je QWERTY)
No a já si zvolil “Čeština” protože jsem chtěl mít normální rozložení klávesy Z/Y tak jak jsem na ně zvyklý z českého prostředí – tedy aby “nahoře” mezi písmeny T a U bylo písmeno Z a ne písmeno Y jak je tomu u anglofonních klávesnic a u české “programátorské” klávesnice (s rozložením QWERTY).
No ale touto volbou jsem si pěkně “naběhl”. Linpus mi sice fungoval, fungoval v češtině, ale já jsem česky psát nemohl. I když jsem v oznamovací oblasti měl možnost přepínat klávesnice mezi českou, německou , anglickou a francozskou. Při správném zvolení české to prostě česky nepsalo. Hrál jsem si s nastavováními v systému, restartoval x-krát, ale nic nepomáhalo. Ale poté najednou jsem v nastaveních (Nastavení > Klávesnice) našel zapnuté dvě české klávesnice. Tak jsem si řekl, že se asi “bijou” a tu s názvem “Česky” jsem vypnul. Restartoval jsem AAO a přišla velká radost. Aspire One najednou už uměl česky i psát.
Dalším řešením, které tomuto problému předchází je poté při prvním spuštění AAO si vybrat češtinu s přídavkem (QWERTZ), která žádný z těchto problémů negeneruje.
Pokud vás zajímají mé další postřehy, doporučuji mou recenzi Acer Aspire One 110 ZG5.
Leave a Reply