VirtualBox je prostě lepší než VirtualPC 2007, bezkonkurenčně ano
Zběžně jsem zkusil si nainstalovat a spustit jedno z virtualizačních prostřední pro operační systém Windows a to tentokrát VirtualBox od firmy Sun. Jako zkoušku jsem přitom tentokrát opět vybral Linuxovou distribuci Linpus Linux Lite, která je zacílena na méně výkonné počítače, v dnešní době zejména netbooky. Ihned po prvním spuštění a odzkoušení pouze Live CD Linpusu, ale musím říci, že VirtualBox je rozhodně lepším prostředím pro spouštění virtuálně nainstalovaných operačních systémů, než je tomu u VirtualPC. Minimálně co se týče podpory i alternativních operačních systémů jakým je oproti Windows Linux.
Předně je nutno zmínit, že prostředí VirtualPC není v češtině, kdežto VirtualBox od Sunu je počeštěný. Další výhodou prostředí VirtualBox je podpora USB portů respektive zařízení k nim připojených. U tohoto systému tedy můžete využívat veškerá zařízení, která lze přes USB port připojit i na nainstalovaném (případně spuštěném) hostovaném operačním systému. To VirtualPC neumožňuje a kdo chtěl využít USB portů byl případně odkázán na “pouhopouhý” přehrávač již předpřipravených virtuálních systémů v podobě programu VMware Player. Tak tomuto je v případě VirtualBoxu konec a zde můžete si plnohodnotně “užít” jednak USB portů, ale také možnosti si instalovat jakoukoliv distribuci Linuxu nebo jiného operačního systému, který vás jen napadne…
Taktéž při zkouškách na VirtualPC (produkt aktuálně nabízený Microsoftem zdarma) mi občas zlobilo připojení na internet, respektive některá z Linuxových distribucí s tímto měla problém. Některé distribuce, tuším, že Fedora nebo OpenSuSe zase nebylo funkční co se týče zvuku, prostě na hardwarové úrovni si operační systém nerozuměl s virtuálním počítačem.
Pouze ze zběžného prvního použití lze vidět, že VirtualBox dokáže velmi šikovně snímat obsah obrazovky hostovaného (virtuálního) počítače, opět zajímavá funkce, i když mám dojem, že VirtualPC dokáže něco obdobného. Zvuk mi při tetování Linpus Linuxu Lite fungoval zcela bez problémů. Dokáže zachytávat jak fyzicky v počítači připojené CD a DVD mechaniky, tak i ISO obrazy CD a DVD disků či pracovat s disketami. Na možnosti použití sdílených složek se ještě podívám, protože v případě používání virtuálního počítače to je vlastně jediná možnost jak DO a Z virtuálního počítače něco nahrát. Tedy při možnosti využít USB portů zde je možnost použít USb disku, ale přece jenom to je trochu nešikovné, že ano…
Abych, ale VirtualPC zase tolik nekřivdil je dle informací, které jsem o něm četl zacílen zejména pro virtualizaci operačních systému Windows. Soustředí se tedy na to, aby všechny operační systémy Windows pod ním fungovaly, a to, že některý z alternativních (pro Microsoft jistě nezajímavých) operačních systémů – jako např. Linux – pod ním nefunguje, nebo nefunguje korektně, asi zase tolik neřeší.
to je pravda, VirtualPc se soustředí hlavně na virtualizaci Windows, ale subjektivně i windows běží pod VirtualBox daleko rychlejš 🙂