Nastavení Auto-Type sekvence ve správci hesel KeePass, aneb automatické vyplňování hesel
Pomalu ale jistě přecházím z svého dlouhá léta používaného správce hesel Oubliette na novější a stále vyvíjený KeePass. Oba tito správci jsou určitě kvalitní a ani Oubliette myslím není špatný. Vše má ale i svá pro a proti. Oubliette jsem používal cca 3-4 roky, jsem na něj zvyklý, ale KeePass má zase více možnosti a je stále vyvíjen. Dále když použiji KeePass, tak u něj existuj i verze pro další operační systémy – jako například Linux a jelikož vlastním netbook AA1 (Acer Aspire One 110), tak se mi velmi hodí mít svá hesla přístupná i tam.
Pokud je tedy budu mít všehna přístupná v databázi formátu KeePass mohu je snadno otevřít i na svém netbooku.
Nyní, ale k samotné funkci Auto-Type. Je to velmi zajímavá vlastnost či funkce programu KeePass (bohužel propracovanější je ve verzi KeePass pro Windows). Auto-Type funguje asi tak, že program KeePass polo nebo téměř zcela automaticky za vás vyplní přihlašovací údaje a to i tak, že je schopen zadávat vstupy z klávesnice, jako například “stlačit” virtuálně klávesu tabulátor (slouží k přepínání mezi okénky formulářů; pro uživatelské jméno a heslo) tak i vše nakonec potvrdit tlačítkem ENTER. Program navíc dokáže “simulovat” i stisk více kláves klavesnice, jak je uvedeno zde: http://keepass.info/help/base/autotype.html
Ve Windows verzi KeePass jde nastavení tak daleko, že si můžete v programu i vybrat, které z právě otevřených oken má “přijmout” údaje správcem hesel KeePass odeslané. Takže v důsledků například u Skype programu staží spustit Skype, otevřít KeePass, nalézt tam heslo pro Skype a kliknout na klávesovou zkratku Auto-Typu (je to CTRL+V) a vše se automaticky vloží, potvrdí Enterem a jste připojení ke Skypu i bez toho, že by si Skype heslo pamatoval a mohl se Vám tam tak přihlásit kdokoliv.
Jak tedy na samotné nastavení automatického vkládání užiavtelského jména a hesla do přihlašovacího formuláře programu?
Jedním slovem jednoduše 🙂 . Dáte editovat položku v databázi (nebo si vytvoříte novou) a kliknete na tlačítko Tools->Customize Auto-Type Sequence. Tím se vám do okénka “Notes” vloží výchozí nastavení automatického vyplňování údajů. Já nyní vše popíšu pro přihlašování do programu Skype 4.0, takže u jiných programů to můžná budete muset upravit. Výchozí nastavení u Skype nefunguje, protože aktivní je po zapnutí okénko pro zadání hesla. Jak ale snadno zjistíte, když 3x zmáčknete klávesu tabulátor dostanete se na okénko pro zadání uživatelského jména, poté stačí zadat uživatelské jméno, poté se tabulátorem přenést na zadání hesla, heslo zadat a vše potvrdit ENTER klávesou. Výsledná sekvence pro Auto-Type KeePass -u poté vypadá následovně:
Auto-Type: {TAB}{TAB}{TAB}{USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{ENTER}
3x zadá tabulátor, zadá uživatelské jméno, tabulátor, poté heslo a vše potvrdí ENTERem.
Nyní ještě zbývá KeePass -u říci, pro které okno má vše provést. To určíte opět pod tlačítkem “tools”. Musíte mít skype spuštěný a mít zobrazen přihlašovací formulář. Nyní kliknete na: Tools-> Auto-Type: Select Target Windows… (neboli: vybrat cílové okno). V seznamu budete mít názvy všech právě otevřených oken programů, ale bude tam i Skype. Tak ten vyberte protože pro tento program je napsán tento “návod”. Výsledek se u mě vložil tento:
Auto-Type-Window: Skype
Protože okno Skypu mělo v názvu pouze text “Skype”. Nyní stačí vše uložit a vyzkoušet.
Mě nyní funguje vše tak, že spustím Skype a ukáže se u něj přihlašovací okénko. Spustím KeePass a vyhledám položku se Skype heslem, vyberu ho myší a zadám klávesovou zkratku pro Auto-Type – tou je CTRL+V. A voalá, do Skype okna se automaticky zadá mé uživatelské jméno a heslo s přihlásí mě to ke Skype účtu.
Jak parádní. Miluji tě programe KeePass 🙂
Vše je tedy funkční pro případ, že si chcete co nejvíce usnadnit přihlašování ke Skype účtu a přitom nechcete aby někdo cizí, kdo se dostane k vašemu počítači byl schopen se ke Skypu přihlásit. Vše přitom je vhodné a přínosné, zejména pokud máte u Skype účtu nějaké bezpečné, ale také “v hlavě” nezapamatovatelné heslo… že ano. Pokud máte heslo typu: “pepíček”, “mařenka” a tak dále, tak to je pro vás možná zbytečné. Ale protože obecně doporučuji mít hesla nastavena jako bezpečná, těžko prolomitelná, ale také (i pro nás) nezapamatovatelné je vhodné používat správce hesel (např. KeePass). Právě zde je funkce Auto-Type téměř k nezaplacení.
Leave a Reply