Fitness náramek / hodinky vívosmart5, chytrý náramek, co nepotřebuje chytrý mobil

Fitness náramek / hodinky vívosmart5, chytrý náramek, co nepotřebuje chytrý mobil

Pokud bych měl vypíchnout jednu zcela zásadní vlastnost tohoto náramku, byla by to asi možnost jej provozovat zcela bez chytrého mobilu se synchronizační aplikací. A přesto dostanete všechny grafy, přehledy atd. Ale i jinak to je obstojná nositelnost, která spárování s vaších telefonem doplní o spoustu funkcí.

vívosmart 5 garmin

Čím se odlišuje – nevyžaduje chytrý telefon

Vívosmart5 (neboli vívosmart 5 generace) /ano, opravdu se správně píše s dlouhým měkkým í… tedy ne vivosmart, ale vívosmart/ je obstojně zpracovaný výrobek. Není se asi čemu divit, vyrábí jej Garmin a s cenou cca 3000 Kč se jedná o dražší “kousek”, takže i po stránce kvality výroby a (snad) i funkcí by se mělo jednat o dobrý výrobek.

I bez chytrého telefonu

Co je na něm asi snad nejzajímavější (nejzvláštnější) je fakt, že se s ním ale zcela obejdete bez chytrého telefonu. Stačí se zaregistrovat na webu Garmin Connect a stáhnout si program pro počítač a je to. Když máte program spuštěný (umí být stále puštěný na pozadí) a připojíte hodinky k počítači kabelem, data z hodinek se sesynchronizují s vaším účtem a na webu si poté můžete prohlížet všechny hodnoty, grafy, události, doporučení i váš progres.

Pokud tedy nemáte chytrý telefon, nebo jej máte, ale máte starší verzi operačního systému (Android/iOS) a aplikace pro chytré telefony je pro vás tak nedostupná, klidně si vystačíte s kabelem a počítačem… Hodinky se stejně musí čas od času nabít a nabíjení se zde rovná i synchronizaci dat s vaším účtem.

prostředí Garmin connect
Prostředí webového Garmin connect

Funkce náramku

Stran dostupných funkcí asi u vívosmart naleznete to, co u mnoha dalších fitness náramků. Sleduje:

  • nepřetržitě (!) váš tep,
  • míru stresu,
  • dostupnou (zbývající) energii vašeho těla,
  • frekvenci dýchání,
  • umí změřit nasycenost krve kyslíkem (pulzní oxymetr),
  • množství spálených kalorií,
  • a má počítadlo vypitých tekutin (musíte samozřejmě zadávat sami),
  • počet minut intenzivního pohybu,
  • počet ušlých kroků,
  • monitoruje váš spánek (jeho délku, fáze hluboký/mělký, REM, kdy jste vzhůru)
  • sledování cyklu pro ženy

Jak je energie počítána je otázka. Ale po opravdu dobrém spánku je pravdu 100, a pokud se vyspíte hůře je nižší, při stresu ubývá rychleji, při relaxu naopak ubývá pomalu nebo vůbec.

Stran funkcí se tedy jedná o standardně vybavený náramek. Firma Garmin a snad i cena je jistou zárukou, že senzor(y) jsou dostatečně kvalitní a přesné, či alespoň lepší a přesnější než u levnější konkurence.

Vlastnosti vívosmart5

Mezi ty zajímavé patří zejména:

  • voděodolnost do 5 atmosfér, tedy 50 metrů (můžete tedy s náramkem klidně do vody a plavat / sprchovat se)
  • výdrž na baterii až 168 hodin = 7 dní
  • automatické rozpoznání aktivity (s jistou mírou přesnosti, dle senzorů, náramek sám označí, kdy například jste na procházce)
  • rozpoznání pádu a vyvolání záchranné akce (je nutné spárování s chytrým mobilem)
  • upozornění na vysoký nebo nízký tep
  • možnost vést si evidenci o množstí vypitých tekutin
  • pomocník, který vás povede dechovými cvičeními pro zklidnění

Výdrž baterie

Jsem ten, který náramek využívá bez zpárování s chytrým telefonem a bluetooth tak mám na hodinkách stále vypnuté. Dle výrobce by vívosmart5 měly vydržet fungovat až 168 hodin (7 dní). A opravdu, když je nabijete, nemusíte se o ně několik dní vůbec starat. To spíše při synchronizaci přes kabel vás k nabíjení “dožene” zájem, jak vypadají sezbíraná data, než nutnost každý den náramek nabíjet.

Na výběr několik vzhledů “hodinek”

U náramku si můžete nastavit vzhled “face” displaje. Tedy zobrazení, které ukazuje aktuální čas, ale (většinou) i další náramkem měřené hodnoty. U výchozího vzhledu uvidíte hodnot nejvíce – tři – u některých dalších to jsou dvě, někdy i pouze jedna. S tím, že která hodnota se má zobrazovat lze kdykoliv přepnout ťapnutím (poklepáním) na náramek.

Závěrem

Když se kritickým okem podívám na Garmin vívosmart 5, tak relativně nenabízí nic moc jiného, než jiné chytré náremky, které jsou někdy i mnohem levnější. Zde nicméně dostáváte Garmin “kvalitu”, když to pro někoho je dobrý důvod. Z mého pohledu je u vívosmartu 5 docela povedený vzhled. Je relativně moderní, ale zároveň neurazí ani konzervativněji zaměřené sportovce. Náramek tak můžete mít při sportu, ale úplně špatně nevypadá, ani když jej budete mít na sobě, když budete nosit společenskou košili.

Osobní zkušenost s nošením

Materiál, ze kterého je náramek vyrobený je taková příjemná “měkká” guma. Je velmi příjemná na dotek, ale po nějaká době má tendenci se ošoupat. Překvapivě (!), ale velmi pravidelně, takže to nijak neruší a vše vypadá, že je tak, jak má. Když by ošoupání bylo příliš výrazné, je možno “hlavní jednotku” z řemínku vyloupnout a nahradit za nový řemínek náramku.

Hmotnost náramku (24,5 g) je velmi příjemná. Z osobní zkušenosti mohu říct, že téměř nevíte, že jej na ruce máte. To, že si jej můžete bez problémů vzít do sprchy, nebo bazénu je také příjemné. Vlastně náramek téměř nemusíte řešit…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*