Internet v Chorvatsku snadno a rychle

V roce 2013 jsem byl na dovolené v Chorvatsku a chtěl mít přehled nad svými weby a projekty a tak jsem si zřídil poměrně výhodný datový roaming. Letos jsem našel připojení k Internetu v Chorvatsku zcela za babku.
Jak vše bylo v roce 2013, aneb minulost

V roce 2013 jsem si aktivoval službu Vodafone Passport Data, která mi za měsíční platbu kolem 300 Kč umožňovala využívat datový tarif, který jsem si běžně koupil v ČR. Za nějakých tedy 250 Kč jsem měl 500 MB plus oněch 300 Kč k tomu, abych dané data mohl využívat i v zahraničí. Tedy i Chorvatsku. Vše fungovalo poměrně dobře. Limitující byly jen možnosti rychlosti datových přenosů v chorvatské síti.
Chyták mě ale čekal po návratu do vlasti. Milý Vodafone k mé nelibosti po mě totiž chtěl zaplatit onu službu Passport dvakrát. Po volání na infolinku a zjišťování jsem došel ke zjištění v čel byl problém. Datový tarif jako takový se totiž účtuje (resp. je platný) 30 dní od jeho aktivace. Naopak služba Passport se účtovala vždy jen po celých měsících. Když jsem tedy užívání služby Passport přešel z jednoho měsíce na druhý, byť doba jejího užívání byla celkem 15 dní, zaplatil jsem za měsíce dva. To nepotěší.
Jak na Internet v Chorvatsku v roce 2015 (či později)
Vodafone v roce (tuším) 2014 službu Passport zrušil a nové možnosti datování v zahraničí již jsem znatelně nevýhodnější. Začal jsem se tedy ještě v ČR poohlížet nad možnostmi. A narazil jsem na prodej chorvatských SIM karet chorvatského operátora, který nabízí i připojení k Internetu. Řádově se jedná o záležitost stokorun a můžete survoat do alelůjá. Zakoupit vše můžete ještě v ČR, ale dodací doby jsou, logicky, cca 14 dní či více. A také zaplatíte provizi prodejci v ČR.
Stačilo ale navšívit přímo web chorvatského operátora Bon Bon (www.bonbon.hr) a použít trocha těch internetových překladatelů a zjistil jsem, že vše lze (samozřejmě levněji) koupit přímo v Chorvatsku. Například v trafice.

Kolik vše cca stojí? Opravdu směšně málo!
Dobrá volba pro dovolenou je samozřejmě předplacená SIM karta. Ta stojí 20 Kun (cca x 3,7 Kč = 74 Kč). Dle informací na webu, navíc SIM karta obsahuje již kredit 20 Kun, je tedy de facto zdarma (je v tom ale menší zádrhel, který vysvětlím později). Internetové tarify jsou v nabídce s balíčky dat 800 MB (40 Kun = 148 Kč), 2.5 GB (60 Kun = 222 Kč) a 5 GB (90 Kun = 333 Kč). Kredit se dá koupit v hodnotě 10, 20, 40 Kun. Tedy za 222 Kč může člověk mít připojení k Internetu v Chorvatsku opravdu za pusu.
Má to nějaký zádrhel? Ano i ne.
Menší problém se objevil v tom, že oněch 20 Kun na SIM kartě se dle podrobnějších informací připsat jakmile své číslo zaregistrujete. K tomu je ale potřeba OIB (číslo soc. pojištění), které jako nerezident samozřejmě nemáte. V mém případě, ALE, po nabití dalších 20 kun na kartu byl kredit opravdu 40 Kun. Tzn. informacím na webu navzdory, jsem prvních 20 Kun na SIM kartě měl. Kdo by chtěl jít také touto cestou, a nechtěl riskovat oněch 20 Kun, doporučím si vše ověřit při koupi u prodejce.
Alternativou je poté nabídka dalšího operátora Tele2, určená přímo turistům. Ta stojí 50 Kun, jedná se také o předplacenku a obsahuje kromě 3 GB dat, také 1000 volných minut pro volání v Chorvatsku. Volání do EU (tedy i ČR) poté nabízí za 0,05 Euro.

Samozřejmě jsem zde neřešil technické detaily, jako že potřebujete chytrý telefon, který není blokovaný pro žádného operátora, a který dokáže sdílet internetové přípojení k notebookem. Pokud tedy nechcete surfovat jen v telefonu.
Leave a Reply