V testu fungující hlasová turn-by-turn offline navigace pro Android

Jako každý fanda, který si pořídil chytrý telefon se systémem Android jsem i já ihned začal experimentovat a chtěl jsem na něm zprovoznit bezplatnou – ale funkční – navigaci. Zejména pro použití v autě. Po mnohých pokusech se mi to podařilo.

Ihned na začátku musím říci že proto, aby navigace fungovala si nejdříve musíte vámi požadovanou trasu “naklikat” v online aplikaci, která pro vás vytvoří trasu, kterou následně použije navigace Androidu pro vaše navigování. Vše přitom tak, že nemusíte být vůbec připojeni k internetu.

Základem všeho je aplikace pro android s názvem OsmAnd. Je to navigační a mapový prográmek využívající zejména mapových podkladů OpenStreetMap (OSM). Tokáže pracovat s rastrovými podklady, které si umí nastahovat do své paměti a nebo umí stáhnout i vektorové mapy. Např. vektorová mapa České republiky má 126 MB. Místa zájmu (POI) poté 19 MB. S tímto se můžete bezproblémově pohybovat po celé republice a vždy si za pomocí GPS zjistíte, kde jste.

Problém je s navigováním. Pro výpočet trasy totiž OsmAnd využívá online aplikace, takže při tom vyžaduje připojení k internetu. Což nevyhovuje předpokladu offline navigace. Ale i to lze vyřešit.

Stačí použít před vycestováním službu GPSies. Za její pomoci si ještě doma naklikáte na počítači cestu (trasu), kterou chcete cestovat a uložíte ji do souboru GPX. Tento soubor následně lze nahrát do OsmAnd a ta vám tuto vytvořenou trasu zobrazí na své vektorové mapě.

K dokonalosti ještě chybí hlasová navigace. Proto stačí si stáhnout hlasový podklad Eliška pro TomTom (vytvořil jej server Navigovat) a po zapomocí aplikace OsmAnd Voice Import jej převést pro použití v OsmAnd.

Poté vám již nebrání nic spustit navigaci, sednou za volat, na kolo, nebo jít pěšky a nechat se navigovat. Všechny tyto tři způsoby pohybu (přemísťování) totiž OsmAnd podporuje.

Vše jsem otestoval v centru města na poměrně krátké trase a docela to fungovalo. Nyní se to chystám ověřit na cca 43 km trase a podám vám opět své dojmy a zážitky. Pro ty, kteří budou chtít, připravím také podrobný návod jak vše zprovoznit. Výše uvedený článek je totiž prozatím pouze celkový náčrt. Pokud ale trochu použijete Google můžete si na něm detaily dohledat již nyní a zbytek “ozkoušet” starou dobrou metodou “pokus chyba”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*