Defragmentaci u Windows 8 nebudete potřebovat

Již po několika měsících používání Windows 8 jsem byl příjemně překvapen. Počítač je stále poměrně rychlý. Chápu, že od dob Windows XP došlo k pokroku, ale přeci jenom jsem trochu zaskoumal, čím to může být způsobeno.

Nevím jak vy, ale já nemám rád, když počítač dělá něco o čem já nemám přehled. Je to pro mne jakási předzvěst toho, že by se v něm mohl odehrávat nějaký nekalý proces – malware, vir či trojský kůň. U starých počítačů, když jsem nespustil žádnou aplikaci, která něco počítá (“chroustá”), pevný disk by měl být v nečinném stavu nečinný (idle).

Výjimkou snad byla rozličná indexace obsahu pro rychlejší vyhledávání, která se ale snad dá vypnout. Obecně to k ničemu velkému nebylo a akorát to ničilo pevný disk (u SSD přímo fatálně).

U Windows 8 jsem si ale všiml, že disk něco provádí jakmile je počítač chvíli ponechán svému osudu. Stačí poté posunout kurzorem myši a vše jako mávnutím kouzelného proutku přestane. I začal jsem zkoumat.

Další věcí bylo, že při snaze o defragmentaci pevného disku se vždy ukázala Fragmentace na 0 %. I jsem zkoumal a snad jediné možné vysvětlení je to, že Windows 8 (konečně!) již řeší to, že v případě nečinnosti uživatele sám provádí defragmentaci dat na disku, aby byla práce s diskem a tedy i celým systémem (počítačem) rychlejší. I když v nastavení je automatická defragmentace u Win 8 zapnuta na 1x týdně subjektivně se provádí kontinuálně, průběžně. Vlastně to tak nahrazuje funkci malého prográmku Auslogics Disk Defrag Screen Saver. Pokud tedy máte některý ze starších Windows doporučuji tento spořič. Dá se nastavit za jakou dobu od opuštění PC má začít svou práci.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply