Jaký netbook si koupit, tedy vybrat?

Jak jsem psal již v minulém příspěvku o vlnu nových druhů počítačů – netbooků – jsem se zajímal ihned od jejich uvedení na trh, i když jsem je tedhdy ještě považoval za pro mě nepotřabné. Mám již zmiňovaný notebook. Je ale také pravda, že myšlenka mít tento přístroj a využívat ho se ve mě někde usídlila, a jak jsem nedávno zjistil dokonce i rostla. Co mě postupně začalo lákat byla možnost mít netbook, který dokáže běžet poměrně dlouho bez napájení ze sítě, bude dostatečně malý, ale přitom s dostatečně velkou klávesnicí a konečně aby měl kvalitní display. Cena samozřejmě je také poměrně důležitým faktorem.

Postupně jsem zkoumal a četl články o netboocích, tak jak přicházeli na trh. Musím říci, že ze začátku jsem uvažoval jako každý, že pevný disk pod 80 GB je nemyslitelný. Postupně ale ve mě začala zrát představa, že mít netbook, ve kterém se nic netočí (myslím pevný disk) je také fajn. Ke konci jsem již SSD (pevný disk, který se netočí) považoval za jeden z kladů, na které bych u netbooku měl přihlížet. Musím tedy říci, že netbook jsem uvažoval pro sebe hlavně na psaní článků, příležitostné brouzdání na internetu, čtení mailů a nějaké ty rychlé instatní zprávy přes ICQ nebo jiný IM (já miluji Jabber, ač ho mnoho lidí nepoužívá). Někde ke konci mých úvah byla zajímavá představa, že netbook bude dostatečně malý, abych si ho vzat sebou téměř kdekoliv a mohl na něm spisovat své příspěvky na blog či na jiné stránky. Samozřejmě offline, pokud zrovna v daném místě nebude dostupné připojení na internet přes WIFI. Tato má představa byla posléze drobně nabourána, ale to již detail… teoreticky to možné je…

Další věcí je to, že s běžným notebookem se v posteli příliš pohodlně nepracuje, kdo to zažil, tak za cca 1-2 hodiny vás začne tlačit, tížit a nevíte jak se jinak posadit nebo pohnout aby práce s notebookem nebyla nesnesitelnou. To jsem považoval za další výbornou možnost, jak případný netbook upotřebit.

Jako správný (spořivý) nebo jestli chcete chudobný čech, jsem při samotném výběru tohoto “stroje” (rozumějte netbooku) je jednoduše seřadil vzestupně podle ceny a začal se zajímat zejména o ty nejlevnější. Jako nejlevnější se ukázaly varianty Acer Aspire One s 8 GB SSD diskem (který jsem koneckonců také chtěl). Drobně dražší poté byly varianty s přidanou SD 8 GB kartou a Windows XP Home (rozdíl cca 800 Kč). Jenže je zde drobná věc, verze bez Windows – obsahuje operační systém Linux – dokáže nastartovat za cca 20 s. To se mi zdálo i zdá jako velmi zajímavá vlastnosti tohoto malého netbooku. Před samotnou koupí jsem si zjišťoval i možnosti upgradu a instalace programů v Linpus Linuxu, který je na tomto Aceru nainstalovaný. Našel jsem několik webů (i česky), kde jsou potřebné návody jak co instalovat a upravovat. Takže jsem se neobával (až tak mnoho 🙂 ), že si s jiným operačním systémem než je Windows neporadím.

Při mém výběru byla konkurence povětšinou vyřazena, protože byla: 1./ dražší, 2./ neměla SSD disk, 3./ měla operační systém Windows, který za 20 s. rozhodně nenastartuje. Acer Aspire One ve verzi s 8 GB SSD a Linuxem (Linpus) mě také oslovil cenou, za 5900 kč i s DPH byla tato cena bezkonkurenční.

Odpověď na otázku:  Jaký netbook koupit tedy (dle mě) zní: v současné době se mi jako nejvýhodnější jeví: Acer Aspire One ve verzi s 8 GB SSD a Linpus Linuxem.

Že je tato volba správná snad potvrzují i počty prodaných netbooků (v milionech kusů na světě):

  • Acer Aspire One  – 2,15
  • Asus Eee  – 1,7
  • další mají oproti těmto dvěma jen velmi málo

Široká komunita uživatelů je poté na internetu zárukou, že bude existovat spousty návodů, ale i zkušeností, jak s tímto netbookem pracovat a jak upravovat například jeho softwarové vybavení.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply