Tag2find – vyhledávání na počítači pomocí sťítků, tagů
Hledal jsem program, který by umožňoval vyhledávat i na běžném počítači za pomoci šťítků (tagů). Velmi se mi totiž používání tagů osvědčilo ve velkém množství internetových záložek (oblíbených položek) v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox. Při letmém hledání jsem narazil na program TagLauncher, který je ale placený. Po delším hledání jsem našel program Tag2find, který se zdá použitelný a navíc zdarma.
Program Tag2find jsem si tedy stáhnul a nainstaloval. Má funkci automatického indexování, takže po spuštění si adresáře nebo celé disky, které chcete mít možnost prpohledávat proskenuje, sám jednotlivým souborům navrhne tagy a uloží je u nich. Musím ale říci, že tento proces trvá poměrně dlouho (alespoň u verze programu 0.10.2.5). Navíc pokud proces procházení souborů zrušíte, následuje proces připisování tagů souborům, který zase trvá delší dobu. Jako nejlepší se mi tedy jeví: buď tuto automatickou indexaci vůbec nespouštět a nastavovat si tagy u souborů ručně a nebo automatické tagování omezit pouze na soubory určitých typů (přípon).
Ruční otagování je nejspíše pomalé, ale myslím, že bude zase 100% přesné a výsledkem bude rychlé a přehledné vyhledávání. Žádný automatický proces – navíc programátorů, kteří neznají český jazyk ani jeho specifika – nemůže otagovat soubor zcela přesně. Co se týče automatického přidělování tagů, tak se většinou sestavuje z adresářů, které stojí ve stromové struktuře nad aktuálním umístěním souboru. Myslím, že řešení to není špatné, ale opět nevystihuje samotný obsah souboru.
Jako velice šikovné mi přijde integrace editace tagů souboru do kontextové nabídky pravého tlačítka myši, takže si například ve svém oblíbeném správci souborů (nebo v Průzkumníkovi) kliknete pravým tlačítkem a můžete tagy přímo měnit. Můžete je měnit rychle (v Quick tag this…) a nebo v okně programu (Edit tags…). Quick tags se mi zdá nabíhá rychleji, nemusí se totiž spouštět hlavní okno programu. Na druhou stranu vám ale umožňí pouze přiřadit souboru již definované tagy a nové tagy zde definovat nemůžete. Při kompletní exiatci tagů (Edit tags…) naopak můžete bez problémů přidávat tagy nové.
Po vytvoření tagů poté probíhá jejich zápis do interní databáze, což zabírá nějaký čas, což je drobně nepříjemné. Naopak vyhledání již otagovaného souboru je velmi rychlé. Nejsnadnější je asi použití plovoucího TagBox okna, do kterého zadáte požadovaný tag (štítek). Pokud chcete zadat více šťítků, jednoduše je oddělíte čárkou. Program výborně vyhledává ať už je zadáte v jakémkoliv pořadí.
Program Tag2find používá určitý typ interní databáze do které ukládá tagy a informace. Tento algoritmus ještě není asi ideální, protože zápis trvá někdy trochu déle. Na druhé straně je nutno říci, že vyhledávání přesně (a většinou tedy ručně) otagovaných souborů (s přidělenými šťítky) probíhá velmi rychle a expresně. Nalezený soubor dokáže program otevřít, nebo vám jej zvýraznit v okně Průzkumníku, který otevře. Kliknutím na editaci tagů (štítků) je možno zjistit i umístění souboru.
Vynikající je zpráva, že pokud soubor přenesete do jiného adresáře nebo umístění, tak program Tag2find si to ve své databázi sám zaktualizuje. Pokaždé tedy hledaný dokument naleznete – a to i když jej přesunute až po ošťítkování.
Zajímavá je varianta, když soubor zkopírujete. Poté Tag2search má ve své databázi původní soubor i jeho kopii. Což je myslím správné řešení. Naleznete i případné kopie a upravené verze zkopírovaných souborů.
Při vytvoření nového souboru (nebo jeho zkopírování) do adresáře, který tag2search hlídá, vyskočí malé okénko (u oznamovací oblasti systémové lišty) do kterého je možno naspecifikovat tagy pro daný soubor. Když pracujete okénko jakoby zmizí, ale stále přitom čeká na to, abyste buď tagy zadali, nebo určili, že daný soubor tagovat (oštítkovat) nechcete.
Tag2find je myslím velmi šikovný program pro vyhledávání a usnadňuje přímou cestu k souborům, které potřebujete. Z volně dostupných programů pro hledání mě prozatím oslovil nejvíce. Tagy (šťítky) se mi totiž velmi zamlouvají.
Leave a Reply