Jaký nejlepší prohlížeč PDF dokumentů?

Programů pro zobrazení a tedy i čtení PDF formátu a dokumentů je více. Nejznámější a asi i nejrozšířenější je Adobe Reader (předtím Adobe Acrobat Reader). Je ale také ten nejlepší? V tomto malém srovnání jsem vzal v potaz i dva další prohlížeče tohoto formátu. A sice progrym PDF-XChange Viewer a Foxit Reader.

Jak se říká každý program je na něco dobrý. Adobe Reader (vlastně jeho starší verze Acrobat Reader) byl dlouho jednoznačným hegemonem na poli prohlížeču formátu PDF. Ostatně PDF je “dítko” této firmy. S novými a novými verzemi ale narůstala a tuším, že stále narůstá velikost instalačního souboru program Adobe Reader. A ruku v ruce s tímto také rost čas nutný k načtení tohoto programu. Delší dobu jsem také používalk záměrně starší verzi tohoto prohlížeče, protože se načítala mnohem svižněji než ty novější. Jisté “zpomlování” načítání bylo možno pozorovat minimálně někde do verze 6 (snad až 7).

Vybranými konkurenty Adobe Readeru jsou asi známější Foxit Reader, který jednu dobu patřil k ultra rychlým prohlížečům. Sám jsem jej používal. Velkou výhodou oproti Adobe Readeru je, že Foxit Reader podporuje alespoň některé základní úpravy PDF dokumentu. V Adobe Readeru nezmění na PDF snad nic. Foxit oproti tomu dokáže vkládat poznámky, text, šipky a odkazy. Z pohledu užitečnosti se tedy jedná o mnohem přínosnější program než “pouhý” prohlížeč.

Třetím z programů je poté PDF-XChange Viewer. Funguje samozřejmě jako běžný prohlížeč tohoto formátu, ale navíc má funkce, které bychom s trochou nadsázky mohly označit za PDF editor. Do PDF dokumentů totiž můžete vkládat poznámky, odstavcový text, textové bubliny, textové ráměčky, šipky, čáry, geometrické útvary, přílohy (ano, do PDF lze takto vkládat i jiné soubory), kreslit můžete za pomocí tužky, to co vytvoříte smazat gumou, vkládat můžete razítka: návrh, tajné, případně další. Vkládat lze samozřejmě i již zmíněný odkazy. Můžete říci, že na “běžný” PDF prohlížeč toho tento program umí až moc.

Z výše uvedených jsem ze začátku samozřejmě používal poute Adobe Reader. Následně Foxit Reader pro jeho rychlost a určité editační schopnosti. Nakonec jsem zakotvil u programu PDF-XChange Viewer, protože mě přímo nadchly jeho možnosti editace jinak neměnného PDF formátu. Mohu tento program pouze doporučit.

Jenže s tím, jak pracuji s počítačem zjišťuji, že potřeba editace PDF – alespoň v mém případě – není tak častá. A to co nakonec ocením nejvíce je rychlost načtení, respektive zobrazení otevíraného PDF dokumentu. Kupodivu musím po letmém textu říci, že nová verze Adobe Readeru 9.3.3 otevírá soubory PDF rychleji než Foxit Reader 3.2.1.0401 i než PDF X-Change Viewer 2.0 build 42.9. Kruh se tedy nakonec uzavřel a po cestě od Adobe k dalším programům jsem se k němu pro jeho “nově” objevenou rychlost opět vrátil.

Z dvou dalších prohlížečů bych ale k Adobe Readeru vřele doporučil používat jako doplněk i PDF-XChange Viewer právě pro jeho vynikající editační možnosti. Doporučuji si tedy nastavit jako implicitní prohlížeč PDF formátu Adobe Reader.

Nastavit to můžete přes pravé tlačítko myši, dále vyberete z kontextové nabídky “Otevřít v programu” a dáte “Zvolit program”. Pokud Adobe Reader v nabídce Programy najdete tak jej vyberte. Pokud tam není, tak pomocí tlačítka “Procházet” najděte spustitelný .exe soubor. Nyní zatrhněte volbu “K otevření souborů tohoto typu vždy použít vybraný program”. Nyní bude Adobe Reader vždy použit, když 2x poklepete na PDF soubor. Pokud naopak chcete otevřít PDF v jiném programu, tak opět klikněte pravým tlačítkem, vyberte “Otevřít v programu” a můžete si vybrat programy, které jsou vám nabídnuty. Pokud tam nemáte ten, který chcete (např. PDF-XChange Viewer), tak vyberte možnost “Zvolit program”. Opět se jej pokuste vyhledat v seznamu a nebo nalistujte přes tlačítko “Procházet”. Příště už programu v nabídce bude automaticky.

V důsledku tedy používám k běžnému otevření Adobe Reader a pokud chci PDF dokument trochu upravit, tak použiju zmíněný PDF-XChange Viewer přes kontextové menu pravého tlačítka myši. Foxit Reader, protože nevyniká příliš ani v prohlížení, ani v editaci prozatím příliš nepoužívám.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

One Response to “Jaký nejlepší prohlížeč PDF dokumentů?”

  1. Hrdlodus Says:

    PDF-XChange Viewer mohu jedině doporučit.
    Naopak Foxit Reader mě nepřesvědčil o své užitečnosti.

Leave a Reply