Jak převést fotografie na DVD video, aneb Foto2avi

Potřeboval jsem převést cca sto fotografií do podoby, kdy by je bylo možno prohlížet opravdu kdekoliv. Abych toho docílil bylo zapotřebí zvolit takový formát abych je mohl promítnout v dobré prezentační kvalitě například i tam kde není počítač, kde je k dispozici pouze DVD přehrávač. Proto jsem zvolil převedení těchto fotografií na DVD video disk s pomocí šikovného programu.

Jedním z dobrých je program Foto2avi, je možno jej dostatečně přesně a dobře nastavit a zejména je zdarma, protože se jedná o freeware.

Program Foto2avi není jednak nijak složitý, i když třeba některé ovládací prvky chvíli můžete hledat, i když je budete mít “na očích”. Jedná se o program, který si poradí s formátem obrazu 4:3 i 16:9. Dokáže přitom převáděné fotografie buď roztáhnout na celý obraz (zdeformují se) – toto je implicitní nastavení. Nebo je možno nastavit zachování jejich proporcí a vyplnit zbylé pozadí určitou barvou. Mě se jako nejvhodnější jevila černá.

Jednotlivé snímky (či fotografie, obrázky) se zobrazují v daném časovém intervalu. Výchozí nastavení je co 4 sekundy jeden snímek. Tento čas lze ale nastavit kratší i delší a to pro všechny snímky najednou, i pro jednotlivé zvlášť a jinak.

Při přecházení ze snímku na snímek lze nastavit rozličné přechodové efekty, i když osobně se domnívám, že méně je někdy více, takže jsem zůstal u obyčejné rolety zleva do prava. Foto2avi ale umožňuje nastavit přechody i náhodně před každou fotografií jiný, takže kdo má rád pestrost může se na tomto také vyřádit.

Program má i možnost náhledu před samotným převáděním. Po převodu je poté výstup do video souboru MPEG a pokud chcete je vytvořen i formát souborů pro Video DVD. Následně vytvořené adresáře je pouze nutno vypálit na DVD disk například rozšířenou aplikací Nero Burning, postačit by měl ale i jakýkoliv jiný vypalovací program, který si poradí s formátem Video DVD, například BurnAware Free. Prezentaci snímků je navíc možno doplnit o hudební podkreslení, či mluvený komentář. Meze vaří tvořivosti se opravdu nekladou.

Celkově vezmeme-li v potaz, že program Foto2avi je zdarma, tak umožňuje hotová kouzla. Troufám si říci, že jej kromě amatérů mohou využít i profesionálové pro prezentaci svých snímků.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply