Spam – co je to, aneb spam je když

Nevím jak kdo slovo spam používá a jak jemu rozumí, ale pro mě se stalo již téměř každodenně používaným slovem. Téměř denně říkám, že mi chodí tolik a tolik spamů denně.

Kdyby existovala zcela zřejmá definice slova spam nejspíše by se jednalo: o takový druh, většinou elektronické e-mailové, komunikace, která je nevyžádaná. Ve zkratce tedy můžeme říci, že spam je nevyžádaná e-mailová zpráva. I když někdo může správně namítnout, že za spam je možno považovat i komentáře pod články, které mají za cíl pouze propagaci výrobců, služeb, WWW stránek, které s tématem komentovaného článku nebo obsahu nemají nic společného.

Důvody šíření spamu jsou jasné. A sice peníze. Spammer, ten který rozesílá spam posílá tyto nevyžádané dopisy a doufám, že v milionech odeslaných e-mailů se alespoň několik důvěřivých lidí najde a ti si koupí nějaký výrobek nebo službu.

S databázemi e-mailových adrese se čile obchoduje, takže jakmile se k vaší adrese dostane jeden spammer je dosti vysoká pravděpodobnost, že časem vaši adresu vymění nebo prodá dalším spammerům, takže ve výsledků vám spam bude posílat více než jeden člověk nebo organizace.

Ještě nedávno se spam dal poměrně snadno rozpoznat – nebyl psán česky. V poslední době se ale rozšiřují i strojově překládané e-mailové zprávy. Například přeložené ve stylu programu Translator /překladač/ nebo Nice Translator. Poznáte je poměrně snadno groteskní češtinou, například pozdravem, “Miláčku uživateli” atd.. Dále jsou zde spamy opravdu 100 % české, které rozesílají české firmy či jednotlivci a které nabízejí české výrobky a služby. Ty můžete ohlašovat na Úřad pro ochranu osobních údajů, inspirací vám může být třeba tento podnět.

Většina dnešních e-mailových serverů již má antispamový filtr, který vám pomáhá se bránit nevyžádané poště – spamům. Ne vždy je ale bohužel 100%. Proto někdy není naškodu kombinovat více druhů ochrany. Jako příklad může posloužit způsob jakým jsem využil označování míry “spamovosti”, kterou udává e-mailový server společnosti Centrum.cz v e-mailovém klientovi Thunderbird – o postupu se dočtete zde.

Nejlepší obrana je ale samozřejmě to, že spameři se o vaší e-mailové adrese vůbec nedozvědí. Mě se to u mé pracovní e-mailové adrese poměrně dlouho dařilo – cca 5 let. Nicméně posléze někdo přišel na mou adresu (či ji zjistil z vizitky) a svou neopatrností mi přivodil to, že se o mé adrese dozvěděli spammeři. Nicméně neočekávám, že by se vám dařilo komunikovat pouze s osobami, kteří o spamu vědí a vědí jak se chovat “bezpečně” tak aby jsme nevědomě spamerům nepomáhali v jejich snaze sbírat e-mailové adresy a následně je zaplavovat množstvím nabídek o které nikdo nestojí.

Tolik tedy co je to spam alespoň rámcově, příště bych se rád věnoval tomu, jak spammeři “přišli” na mou dosud neobjevenou e-mailovou adresu, a tomu jak se proti spamu bránit.

Pro podrobnější počtení doporučuji heslo v encyklopedii spam.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply