Quake Live, 3D online internetová hra, zkušenosti z registrace a tréningový mód

Ač nejsem příliš velký hráč počítačových her, zaujala mě internetová verze známé hry Quake a sice její nová verze Quake Live (online internetová vylepšená verze známé hry Quake 3 Arena). Registrace nutná pro samotné hraní hry je poměrně rychlá. Zvolíte si uživatelské jméno, heslo, zadáte e-mail a jsou zde i políčka pro vaše jméno a příjmení. Dle autorů se jedná o funkci, která je využitelná pouze proto aby vás mohli v Quake Live nalézt vaši přátelé. Já ze své vrozené opatrnosti vložil svůj pseudonym nicméně pokud chcete můžete zadat své pravé jméno a příjmení.

Po zadání těchto údajů opíšete kontrolní kód a je vám ke stažení poslán malý (4 MB) veliký soubor, který je pro spuštění hry nutno na vašem počítači nainstalovat. Verze staženého souboru se přitom váže na to jaký právě používáte internetový prohlížeč.

Po jeho instalaci se okno s Quake Live začne automaticky stahovat obsah samotné hry. Na mém internetovém připojení cca 2,5 Mbit/s stažení trvalo přibližně 4 minuty. Posléze vše vypadalo jako hotové, ale započal se stahovat další obsah hry. Internetová stránka vás přitom v průběhu informuje kolik procent je staženo i jak dlouho stahování ještě bude trvat. Druhé stahování přitom zabralo cca dalších 5 minut.

Po stažení všech částí Quake Live si ve hře vybíráte character (obličej svého bojovníka). Můžete přitom být člověkem a nebo i robotem, vetřelcem. Na výběr jsou bojovníci muži i ženy (dívky si tedy přijdou na své 🙂 )

Následovně si volíte ovládací klávesy na klávesnici a myši. Ihned poté se vám přímo v okně prohlížeče načítá trénovací mise, při které si jednak hru vyzkoušíte a jednak vám bude přisouzena určitá zkušenost při hře aby vám následně mohli být doporučování protivníci s obdobnou či stejnou úrovní.

Při zkoušce jsem použil svůj notebook s prohlížečem Firefox 3.5, ale hra byla dosti trhaná a zvuky se nepřehrávaly plynule ale jakoby poskakovaly. Když jsem chtěl hru spustit v Internet Exploreru zjistil jsem, že plugin, který se mi předtím instaloval funguje jen ve FIrefoxu a pro Internet Explorer je potřeba stáhnout a nainstalovat zásuvný modul jiný (nový). V seznamu nainstalovaných programů se poté již jasně hlásí Quake Live Mozilla Plugin.

Při znovuspuštění se vám trénovací hra spustí na stejném místě, kde jste ji opustili. Nakonec jsem zjistil, že trhání zvuku po restartu Firefoxu přestalo, způsobil ho nejspíše současně spuštěný prohlížeče K-Meleon, který využívá stejné vykreslovací jádro jako Firefox. Možná si navzájem nerozuměli. Po restartu již trénovací hra jela krásně rychle a plynule, stejně jako zvuky a zvukové efekty.

Hra respektive v samotném tréningovém módu vaše průvodkyně na vás mluví. Anglicky jak jinak, nicméně to co říká se zobrazuje i v textu. Dobrá vlastno je, že když přepnete okno v počítači přestane průvodkyně mluvit a počká dokud se do hry opět nevrátíte.

Pro zkušebním limitu 10 minut a nebo 15 zabití vašeho protivníka je testovací mód ukončen. Poté se již můžete dát do hraní a zápasení a zabíjení ve skutečných hrách se skutečnými protivníky. Při samotných ostrých hrách se přitom váš prohlížeč připojuje na vzdálené servery jiné než jaký byl ten testovací.

Zajímavá je přitom možnost připojit se k aktuálně hraným soubojům jako divák, pod tlačítkem “Spectate”, tedy sledovat. Při sledování se pohybujete v celém 3D prostoru, ale přitom do dění v bojové aréně nemůžete nijak zasáhnout.

I když již nejsem největším hráčem a hráčským fandou myslím, že Quake Live může oslovit jak náhodné příležitostné hráče, tak i ty, kteří tomuto způsobu zábavy pravidelně propadají. Tuto hru mohou mít zdarma a na internetu naleznou mnoho bojechtivých protihráčů.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , ,

Leave a Reply