Instalace správce souborů KeePassX pro Linpus Linux na Aspire One A110

Protože si již život bez správce souborů nedokáži představit, byl jsem nucen si jednoho výborného správce souborů nainstalovat i na svůj netbook AA1. I na svém běžném notebooku postupně přecházím na správce hesel KeePass, který má mnohé výhody. No a ideální na něm je i to, že existuje i jeho verze pro Linux systémy a sice KeePassX.

Obě verze KeePass Password Safe i KeePassX používají stejný formát databáze, takže bez problémů můžete přistupovat k souboru se svými hesly na operačních systémech Windows i Linux.

Zde popíšu postup instalace KeePassX na operačním systému Linpus Linux Lite, který je nainstalován na netbooku Acer Aspire One A110 ZG5.

Ponejprve je potřeba si stáhnout instalační RPM balíček programu KeepassX, já stahoval verzi 0.4 např. soubor keepassx-0.4.0-4.1.i386.rpm, je ale nutné, abyste měli verzi RPM pro distribuci Linuxu Fedora např. ve verzi Fedora 10. Tu najdete například zde: http://download.opensuse.org/repositories/security:/passwordmanagement/Fedora_10/i386/keepassx-0.4.0-4.1.i386.rpm (odkazy jsou aktualizovány v Download sekci programu).

Nyní zkuste kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu “Spustit pomocí Instalátor Softwaru”. Mě osobně vyskočila chybová hláška, že chybí jistá knihovna nutná pro běh programu. Jednalo so o knihovnu “libstdc++.so.6”. Vyhledal jsem tedy na internetu tuto knihovnu a to ve verzi opět pro Fedora 10, například zde. Tato knihovna šla nainstalovat bez problémů.

Poté již bez problémů šel instalovat i program KeePassX, jediné úskalí je, že je potřeba být připojený k internetu, protože instalátor KeePassX si sám ještě doinstalovává další tři knihovny, které potřebuje pro svůj beh. To již ale provádí zcela sám a není potřeba se o toto starat.

Program nyní spustíte vyvoláním dialogového okna spuštění (ALT + F2) a napsáním: keepassx.

V dalším článku ukážu, jak si vytvořit odkaz na ploše na tento program. Vlastně se jedná o postup téměř stejný jako při nastavení odkazu na OpenOffice.org, když nainstalujete novější verzi, jak to popisuji v tomto článku. Další možností je nevytvářet na ploše odkaz a jednoduše program zpouštět přes menu pravého tlačítka myši. KeePassX najdete s sekci “Nástroje”.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply