Instalace Skype pro Linpus Linux Lite na Acer Aspire One ZG5 A110

I když nepatřím k těm nejskálopevnějším fanouškům chatování a elektronických kontaktů, i já používám program Skype. A i proto jsem si jej nainstaloval na svůj netbook. Jakou verzi vybrat pro AA1 a jak jej nastavit popisuji v tomto článku.

Možná vše bude snadnější než jste si mysleli. Linpus Linux Lite, který je v upravené verzi nainstalován na linuxových verzích AA1 je vlastně upravená linuxová distribuce Fedora. Pokud tedy obecně chcete nainstalovat jakýkoliv program pro Linux na tento notebook výběrem RPM instalačního balíčku zkompilovaného pro Fedora, nebo Fedora Core rozhodně nic neskazíte.

I já při instalaci programu Skype volil verzi pro Fedora Core 7 a vše proběhlo bez problémů. Stačilo na stažení RPM balíček kliknout pravým tlačítkem a zvolit “Spustit pomocí Instalátor software”. Poté zadáte administrátorské heslo, potvrdíte že daný software není digitálně podepsán a Skype máte nainstalován. Protože se jedná o komerční program (i když je zdarma) je vše již připraveno tak, že samotnou instalaci zvládne – troufám si říci – téměř každý.

Pokud máte zapnuté menu přes pravé tlačítko myši (touchpadu), Skype nyní najdete v tomto menu v položce “Síť”. Odtud jej také můžete spouštět. Pokud ale chcete zástupce Skype mít i na ploše musíte provést následující krok. Vše jsem popisoval již v návodu jak vytvořit zástupce na ploše AA1 a částečně také v článku o instalaci OpenOffice.org na AA1.

Odkaz na ploše tedy vytvoříte editací souboru /home/user/.config/xfce4/desktop/group-app.xml, kde stačí upravit odkazy na .desktop soubor, které si Skype vytvořil v adresáři: /usr/share/applications. Osobně si Skype zařazuji do sekce připojení a to místo přednastaveného Messangeru místo kterého stejně používám SIM IM. Odkaz na zástupce Skype.desktop již v souboru group-app.xml již je, takže stačí pouze daný záznam odkomentovat a nastavit mu správnou pozici. Pamatujte, že první pozice má nulu (0) a žádné dva odkazy nesmí mít číslo stejné pozice. Soubor group-app.xml tak musíte editovat s právy administrátora což učiníte příkazem:

sudo mousepad /home/user/.config/xfce4/desktop/group-app.xml

Po uložení souboru se změny provedou po restartu a nebo poté co kliknete na menu pro pravé tlačítko myši. Zvolíte Nastavení -> Nastavení plochy a zrušíte zaškrtnutí první volby “Allow Xfce to manage the desktop”. Když volbu zrušíte ikonky z pozadí zmizí, ale když ji opět zatrhnete oběví se zpět a budou tam již provedeny změny, které jste provedli v souboru group-app.xml.

Nyní již jen stačí Skype spustit a používat.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply