Zápis na NTFS disky i z Linux (např. Fedora nebo Linpus Linux Lite)

Vlastním netbook Acer Aspire One A110 a ten mi bohužel ne a ne zapisovat na NTFS disky. Při připojení jsem dostal hlášku, že počítač může z tohoto disku číst, ale nemůže na něj zapisovat. Nakonec jsem ale našel ideální řešení.

Po hledání na internetu jsem zjistil, že je zapotřebí aby netbook měl nainstalovanou podporu zápisu na NTFS disky a to prográmek ntfs-3g. Příkaz pro jeho instalaci s ještě dvěmi dodatečnými programy je:

sudo yum install fuse fuse-libs ntfs-3g

Tento příkaz funguje pro Linux systémy např. distribuce Linpus Linux Lite nebo Fedora a nebo pro distribuce od Fedora Linux odvozené.

Tento příkaz jsem zkusil, ale byl jsem překvapen, že již všechny tyto programy nainstalovány mám a přitom zápis na NTFS disky nefunguje. Mluvím tedy zde o tzv. funkci “automount”, kdy se disk po připojení v linuxu sám namountuje. Zkusil jsem disk manuálně od-mountovat a manuálně s pomocí ntfs-3g namountovat a fungoval. Jenže manuálně se mi jej nechtělo pokaždé mountovat a hledal jsem tedy dále. A našel jsem. Našel jsem program Ntfs-config, který přímo slouží jako obsluha programu ntfs-3g a právě při automountu zajistí podporu i pro zápis na NTFS disky.

Program Ntfs-config nainstalujete balíčkovačem YUM takto:

sudo yum install ntfs-config

, nebo jej můžete nainstalovat po stažení instalačního RPM souboru. Takto nejspíše získáte nejnovější verzi, ale já jsem se spokojil s tou z YUM instalátoru.

Po nainstalování stačí spustit z terminálu nebo okna spuštění programu: sudo ntfs-config

a vyskočí vám grafické okno, které je dokonce automaticky v češtině. V něm si můžete nastavit: povolení zápisu pro externí či interní zařízení s NTFS formátem souborů. Kliknete na tlačítko “zavřít” a vše již funguje.

Musím se přiznat, že i po použití Ntfs-config mi připojení na poprvé nefungovalo, ale opětovné připojení / odpojení a nebo restart Linuxu pomohl.

Prográmek Ntfs-config tedy vřele doporučuji protože pro můj netbook zpřístupnil použití NTFS disků a to i se systémovým automatickým připojením externích disků, takže postup použití jakéhokoliv externího disku je tak zde jako u Windows. No prostě nádhera. Postup samozřejmě by měl fungovat i pro další Linuxy, jedině možná místo balíčkovače YUM bude potřeba použít nějakého jiného.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply