Zálohování oddílu disku s CloneZilla na síťový disk

O zálohování s výborným programem pro tvorbu obnovitelných obrazů celých pevných disků nebo jejich oddílů (partitionů) CloneZilla jsem již psal. Nyní jsem se dostal do situace, kdy jsem neměl k dispozici externí USB disk na který bych odbaz disku uložil. Měl jsem ale k dispozici síťový disk, tedy server se systémem Microsoft Windows 2003 s fungujícím Active Directory, DHCP a samozřejmě jsem byl vybaven i účtem na tomto serveru.

Zálohoval jsem takto obraz disku notebooku, který stačilo mít připojený do sítě a správně nakonfigurovat CloneZillu. Jak vše nakonfigurovat, to chci právě popsat v tomto příspěvku.

Při již spuštěném programu CloneZilla je zapotřebí při volbě zařízení na které chcete zálohovat vybrat volbu: Samba server (když jsem zálohoval na USB disk, volil jsem externí USB zařízení). Nyní máte na volbu připojení na DHCP nebo zadání statické IP adresy a nebo připojení přes PPPOE. Já jsem zvolil připojení přes DHCP.

Nyní je zapotřebí se připojit na “samba server”, takže zadáte jeho IP adresu (např. 120.10.23.1) nebo jeho doménu, např.: nase.firma.cz (nejedná se o doménu v internetu ale ve vnitřní (většinou podnikové) síti. Dále je možno zadat doménu, například FIRMA (není však nutno a mě vše fungovalo i bez tohoto zadání), nebo záleží jak ji máte nastavenu. Následně jste požádáni o nastavení adresáře, do kterého se bude zálohova (adresář již musí na disku být vytvořen) a následně o uživatelské jméno a posléze i heslo. Pokud máte v kořenu na serveru na sdíleném disku vytvořen adresář “zaloha”, poté do okénka místo pouhého “/zaloha”, zadejte “/home/zaloha”, což CloneZillu nasměruje na disk a následně do daného adresáře.

Po zadání hesla by se vám měl vylistovat přehled adresářů, který potvrdíte a je vám nabídnuta volba pro začátečníky (beginner) nebo experty. Poté již “běžně” zvolíte zda chcete zazálohovat celý disk, nebo jen jeho oddíl, vyberete disk a po pár potrvzeních již vše běží.

Vše mě velmi mile překvapilo, že CloneZilla, která je postavena na Linux operačním systému tak bez problémů a po pouhých pár minutách mého zkoušení se připojila k Windows 2003 serveru s nasdíleným síťovým diskem a mohl jsem bez problémů zálohovat disk nebo oddíly disku i bez externího USB disku, který jsem vždy předtím s CloneZillou používal.

Tento úspěšný “pokus” mě jen a pouze přesvědčil, že CloneZilla je opravdu dobrý software a je i efektivně použitelný a navíc nadevše toto je zdarma. Jeho použití navíc nevyžaduje žádné pokusy s příkazovou řádkou, i když jako nostalgik vzpomínám na příkazovou řádku pouze v dobrém.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply