Adobe Reader 9.1 a zkušenosti s ním

Na svém notebooku jsem měl stále nainstalovou verzi Adobe Acrobat Readeru verze 7.něco. Nyní jsem se ale rozhodl vyzkoušet a prozkoumkat možnosti jeho poslední verze, která se jmenuje drobně odlišně, a sice Adobe Reader 9.

Již verze 7 uměla disknout sudé, liché stránky, ale stejně tak i několik stran na list. Daly se tedy disknout zmenšeniny A4 stran na jeden list, což je sice funkce zajímavá, ale i MS Office i OpenOffice.org touto funkcí disponují. Takže se nejedná o ažtak unikátní funkci, i když v případě, že máme dokument pouze ve formátu PDF je to funkce, kterou lze pouze ocenit.

Další funkce, které jsem si všiml téměř ihned po spuštění Adobe Reader 9.1 bylo to, že dokáže vedle sebe zobrazit strany, které jsou běžně v dokumentu řazeny “pouze” za sebou. Je to výhodné zejména pokud chcete na širokoúhlém displayi (kterých je dnes většina) zobrazit dvě stránky vedle sebe. Nejedná se sice o funkci, kterou by konkurenti Adobe Readeru jako například Foxit PDF Reader neměli, ale určitě se jedná o užitečnou funkci.

Prohlížeč od Adobe má dále režim čtení, který odstraní všechny pro čtení nepotřebné lišty a čtení tak ulehčuje, protože pro zobrazení samotného PDF souboru je na obrazovce více prostoru. Co je naopak velká škoda je, že i když tento prohlížeč obsahuje výborný celoobrazovkový mód, v tomto módu neumí zobrazit dvě stránky vedle sebe, ale i když je na obrazovce spousta místa zobrazuje je stále pouze pod sebou.

Na první pohled je jistě atraktivní funkce čtení textu nahlas, i když systém Windows a Adobe Reader nejspíše taktéž v implicitním nastavení podporují pouze angličtinu. Tedy pro česky psané dokumenty je nepoužitelný. Naopak u nějakých anglických dokumentů nebo eBooků půjde o funkci atraktivní.

S tiskem naopak souvisí výborná funkce tisku brožury. Můžete tak šikovně si nechat vytisknout dvě strany na list a navíc vám Adobe Reader sám jednostlivé strany roztřídí tak, že po sešití uprostřed z nich vznikne brožura, neboli systém jako u normální knihy. Zvláštní to je protože pokud byste tohoto chtěli docílit manuálně, museli byste si udělat nějakou maketu a vypočítat si jaké strany při tisku musí patřit k sobě a jaké strany vytisknout na druhou stranu. Funkce tisku brožury totiž vypočte i oboustranný tisk a je tak “chytré”, že je možno si nechat nejdříve vtisknout jednu stranu brožury a následně papíry tiskárnou “prohnat” znovu a potisknout i druhou stranu.

Kolem a kolem je Adobe Reader ve verzi 9.1 slušně vybaveným programem, který si ale také umí ukousnout slušný díl z výkonu počítače a zabírá po instalaci na disku slušných 219 MB. Pro porovnání Foxit PDF Reader zabírá pouhých 6,6 MB. A to nejdůležitější nakonec. Adobe Reader je program, který získáte zdarma. Co více si tedy přát. Snad jen možnost prohlížení dvou stran i v celoobrazovkovém módu.

Výborná je naopak vlastnost, kdy přesný dialog pro nastavení zoom přesně na určitá procenta je možno vyvolat i přes klávesovou zkratku Ctrl+Y. Je tak možnost přesného zoomu otevřena i u celoobrazovkového módu, což je u konkurenčních programů problém.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply