NetworkManager pro linux a jeho použití na Acer Aspire One (Linpus Linux Lite)

Na svém Acer Aspire One používám originální linuxovou ditribuci Linpus Linux Lite. Ta sama o sobě se bez problémů připojí ke všem “drátovým” LAN sítím, i k WiFi sítím, které jsou buď bez přihlašování a nebo k těm, které používají šifrování WPA nebo WPA2. Nicméně například problém nastane, pokud se chcete přihlásit do bezdrátové sítě, která vyžaduje nějaké atypické nastavení, třeba použití certifikátu (jako příklad mohu použít síť EDUROAM).

Hledal jsem tedy řešení na tento problém a po nějaké chvíli hledání jsem narazil na správce připojení pro Linux s názvem NetworkManager. Ten je právě určen k rozšíření možností připojení se s linuxem i do sítí s nastavením, které není zcela “jednoduché”.

Nejdříve jsem se pokoušel nainstalovat daného manažera připojení z RPM balíčků, které pro Fedora Core (nejlépe 7-9 verzi) nejdete například zde. Nicméně nebyl jsem úspěšný. Balíčky jsem hodlal použít protože by zabezpečnovaly, že budu mít tu poslední aktuální verzi. Dále jsem dle svého návodu jak instalovat programy v Linpus Linux Lite (ale vlastně i v jiných distribucích Fedora) použil “yum” balíčkovač a repozitář balíčků přímo u projektu Fedora. Tím jsem docílil snadné instalace NetworkManager bez komplikací i s návaznými balíčky, ale hold jsem tímto nezískal tu zcela poslední verzi… Kdyby to někde potřeboval daný příkaz pro terminál je:

sudo yum install NetworkManager

Kde velká písmena “N” a “M” jsou povinná, protože prostě název je rozlišuje. Pokud byste chtěli instalovat “networkmanager” dostanete hlášku, že daný program neexistuje.

Abych to zkrátil. NetworkManager se mi nainstalovat podařilo, a funguje. Umožňuje použití certifikátů, nicméně přihlásit se do bezdrátové sítě EDUROAM se mi ani s ním nepodařilo. Ono nastránkách EDUROAM nabízejí nějaké “ruční” řešení, ale příliš se mi do něj nechtělo a ani zatím nechce a ve skrytu duše jsem doufal, že se mi to celé podaří s NetworkManagerem vyřešit. Nicméně neúspěch se síti EDUROAM podle mě neznamená, že u jiných sítí vyžadujících certifikát nebudete úspěšní.

Aktuálně nyní musím říci jedno zkušenost s NetworkManagerem. Po jeho nainstalování můj Acer Aspire One, resp. jeho Linpus Linux Lite se již “nedokáže” po uspání vůbec připojit k internetu. A to ani drátovém ani bezdrátovém. Prostě pomůže pouze restart systému. Škoda.

Já se k síti EDUROAM budu muset prozatím stále přihlašovat “pouze” ze svého notebooku s Windows XP.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply