Zkušenost: instalace DeLi Linux ve virtuálním počítači VirtualBox

Jak jsem již psal při letmém testu se mi software pro práci s virtuálním počítačem VirtualBox jevil mnohem lepší než klasický VirtualPC od Microsoftu (který je vyloženě cílen na virtualizaci systémů Windows). Proto jsem si také v programu VirtualBox vyzkoušel instalaci distribuce systému Linux pro pomalé a extrémně nevýkonné počítače. Jedná se o distribuci Linuxu DeLi Linux. Instalace se mi na konec podařila a pár svých postřehů jak při instalaci postupovat vám zde chci přinést.

Předně musím říct, že i když instalace sama o sobě nebyla až tak extrémně složitá, jedná se vlastně o potvrzovací a odklikávací proces, až tak jednoduchá jako například instalace operačních systémů Windows ale není. Oproti drobnostem, které při instalaci musíte udělat manuálně naopak musím pochválit podporu na stránkách tvůrců této distribuce, protože sejmuté obrazovky v jejich Wiki sekci jsou natolik zřejmé, že pomocí nich jakýkoliv problém při instalaci vyřešíte.

Co se týče mých prvním dojmů z tohoto systému, tak naskakuje přímo raketově rychle. Dá se říct, že v rychlosti “nájezdu” možná i trochu konkuruje Linpus Linux Lite verzi pro Acer Aspire One A110 netbooky. Rozdíl je ale v tom, že DeLi Linux naběhne a ještě v textovém rozhraní se musíte přihlásit jako uživatel a poté teprve z příkazové řádky spustíte grafické rozhraní a to již zmíněným příkazem: startx. Jedná se tedy něco jako obdobu z dob, kdy jsme používali DOS a grafický Windows 3.11 jsme spouštěli příkazem: win.

Celkově je systém použitelný. Internet na něm zprovozníte, obsahuje základní aplikace. Pomocí správce balíčků na něj určitě půjdou doinstalovat další programy a pokud vlastníte starší počítač, jedná se dle mého jistě o zajímavou volbu.

Prozatím u aktuální verze je ale menší problém. V aktuálním sestavení 0.8 musíte opravit chybu s připojením k LAN síti, a to buď manuálně a nebo opravou přes balíčkovací správce Pacman, což mě nešlo a musel jsem to upravit manuálně. Stejně tak je po instalaci nutno systém ještě nakonfigurovat pro aktuální počítač, samotná instalace toto neprovádí. Nejedná se až o tak extrémně složitou akci, ale minimálně v mém virtuální počítači se jednotlivé položky menu ve vzhledu “ala DOS” mírně “rozpadaly” a byla tak zhoršená jejich čitelnost. Ale člověk dovedl odhadnout, co daná položka provádí a co nastavuje.

Pro někoho kdo to s instalací myslí vážne doporučím tuto stránku popisující v screen shotech postup instalace z CD-ROM média http://www.delilinux.org/wiki/doku.php?id=installation:cdrom . Následně je zapotřebí nastavit několik drobností (uvedené zde: http://www.delilinux.org/wiki/doku.php?id=configuration:firststeps), před tím, než slavnostně spustíte grafické rozhraní kouzelnou formulkou “startx”. Pokud chcete DeLi Linux používat i na internetu můžete, ale zatím je zapotřebí aktualizovat systém DeLi Linuxu a to pomocí jeho balíčkovacího správce. Informace jak jej nakonfigurovat nejdete zde: http://www.delilinux.org/wiki/doku.php?id=configuration:pacman. Pokud ho chcete spustit s připojením na internet pouze na zkoušku ještě před spuštěním grafického rozhraní internet spustíte příkazem: /etc/rc.d/net start.

Celkově DeLi Linux vypadá slušně. Jako systém funguje, a i přes drobnosti, které mírně obtěžují to je výborný systém, zejména pro méně výkonné počítače, které zažily doby Windows 95, 98 a podobných systémů.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply