Jak zrušit Přehrát automaticky aneb zakázání funkce automatické spuštění ve Windows XP Home i XP Professional

Určitě všichni majitelé operačního systému Windows tuto funkci znáte. Poté co připojíte k počítači USB disk, nebo vložíte CD, DVD médium nebo případně vložítre do čtečky paměťovou kartu vyskočí malé dialogové okénku upozorňující na to, že daný disk je procházen a nakonec vyskočí panel, který nabízí, co je možno s obsahem daného disku provést. Pro mnohé je tato funkce možná zajímavá, ale pro některé může být na obtíž. Proto zde popíši, jak lze funkci Přehrát automaticky, odborně nazývanou automatické spuštění zrušit nebo zakázat.

Funkce přehrát automaticky měla a asi i má ulehčit práci a manupulaci s daty na přenosných datových nosičích, ale co mám já z touto funkcí zkušenosti, tak mě vždy spíše otravovala. Je to také nejspíše způosbeno tím, že výhradě používám nějakého souborového manažera. Jako dobrý mi připadá například Servant Salamander, použitelný je také NexusFile. A pro používání souborového manažera Průzkumníka z Windowds nepoužívám a funkce Přehrát automaticky bohužel externího správce souborů nepodporuje.

Předně pro Windows XP Pro funguje i tento návod, ale na tomto systému je i jednodušší cesta pomocí spuštění příkazu Gpedit.msc. Nicméně Windows XP Home je o toto ochuzen, takže zde přicházejí v úvahu dvě možnosti. Buď provedete poměrně jednoduchou úpravu v registrech Windows sami a nebo použijete příkaz, který zde uvádím, který danou změnu v registrech provede automaticky.

Musím také řici, že v tomto článku se zaměřím na úplné vypnutí funkce Přehrát automaticky nebo chcete-li funkci automatické spuštění. Lze ji ale nastavit tak, aby kupříkladu CD a DVD média po vložení tuto funkci spustili, ale například USB disky nikoliv. O tom samozřejmě rád napíšu příště, přečíst již nyní si o tom můžete na stránkách Microsoftu ZDE.

Na výše uvedené Microsoft stránce najdete i tento “manuální” návod:
*V nabídce Start klikněte na příkaz Spustit, do pole Otevřít zadejte regedit a klikněte na tlačítko OK.
*Vyhledejte následující položku registru a klikněte na ni:
*HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer\NoDriveTypeAutorun
*Klikněte pravým tlačítkem myši na položku NoDriveTypeAutoRun a pak klikněte na příkaz Změnit.
*Do pole Údaj hodnoty zadejte hodnotu 0xFF. Zakážete tak všechny typy jednotek. Chcete-li selektivně zakázat pouze některé jednotky, použijte jinou hodnotu a postup popsaný v části Selektivní zakázání konkrétních funkcí automatického spuštění.
*Klikněte na tlačítko OK a poté ukončete program Editor registru.
*Restartujte počítač.

Dle mých zkušeností není potřeba počítač restartovat a změna se již projeví. Ale již si to nepamatuji přesně 🙂 .

Jinak pokud vás nebaví tento “manuální” způsob můžete to jstené provést jednoduše. Buď si níže soubor stáhnete a nebo jej vytvoříte. Pro zrušení stačí, když vytvoříte nový textový soubor a přejmenujete ho (respektive změníte jeho příponu na “.reg” bez uvozovek). Na to je povětšinou potřeba nějakého souborového manažeru, jako je například již výše uvedený Servant Salamander, který je i česky.

Do tohoto souboru poté vložte tento kód:
REGEDIT4
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
“NoDriveTypeAutoRun”=dword:41ff

Ten provede to stejné, jako je uvedeno v “manuálním” způsobu.

Pro všechny případy zde soubor vypni-autorun.reg uvádím i ke stažení.

Na závěr ještě musím zmínit, že změna se projeví až po restartování vašich Windows. No a pokud jste opravdu opatrní, doporučuji vám si provést zálohu daného klíče v registrech a nebo případně zálohu celých registrů.

Přeji příjemné chávle strávené bez automatického přehrání (anglicky nazývaného: autoplay).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

One Response to “Jak zrušit Přehrát automaticky aneb zakázání funkce automatické spuštění ve Windows XP Home i XP Professional”

 1. Radim Says:

  Tweak UI pre XP:

  http://www.filehippo.com/download_tweakui/

  Ultimate Windows Tweaker 2.2 pre Windows 7, x32:

  http://www.thewindowsclub.com/ultimate-windows-tweaker-v2-a-tweak-ui-for-windows-7-vista

  — povypinat co sa da, dnesne virusy maju certifikovane digitalne podpisy (…samozrejme ukradnute firmam), a tak sa dokazu bez problemov dostat do Vista/Windows 7.

Leave a Reply