Jak spravovat, rozdělit pevný disk (harddisk)?

Dlouhou dobu jsem byl zastánce toho, že harddisk není potřeba rozdělovat, že to zbytečně komplikuje situaci, když se vám na jeden diskový oddíl nevejde větší soubor, ale kdyby byl disk “v kuse” soubor by se tam vešel. Nyní ale s velkými kapacitami, kterých dnešní pevné disky dosahují již tento problém zmizel. Proto se zde zmíním, proč a jak by měl být pevný disk rozdělen, minimálně na dva logické oddíly.

Argument, že s nynějšími pevnými disky, kdy 250, 320 nebo 500 GB není výjimkou a problém s nedostatkem místa tak již nehrozí jsem již řekl. Nyní proč by měl být pevný disk rozdělen?

Jednak je to kvůli bezpečnosti dat. Obecně by vaše data (soubory, dokumenty atd.) měla být na jiném pevném disku než, kde je operační systém (většinou Windows). V ideálním případě by se mělo jednat o jiný fyzický disk (jiný pevný disk), ale protože to není vždy ekonomické nebo rentabilní je alespoň dobré, když je jeden fyzický disk rozdělený na dva logické disky (dva diskové oddíly) a na jednom z těchto oddílů (anglicky se oddílu říká: partition) je nainstalovaný operační systém a na druhém máte data.

Výhodné to je zejména protože když potřebujete přesunout všechny svá data víte, že jsem prostě všechna na daném disku (v mém přípandě disku D:) a nemusíte je hledat někdy “schována” na systémovém disku C:. Další věcí je to, že dnes již existuje mnoho nástrojů, programů atd., které dokáží zálohovat a obnovovat diskové oddíly (např. CloneZilla, mé zkušenosti s ní jsou zde***; SystemRescueCD; ale i např. placený Acronis TrueImage). Pokud tedy máte operační systém na jiném diskovém oddíle než data, můžete jednoduše obnovovat systémový oddíl a data nemusíte nikam přesouvat, což v případě toho, že máte pouze jeden oddíl pro systém i data je nutností. Další věcí je, že pokud si chcete zazálohovat oddíl se systémem stačí zálohovat relativně málo dat (pouze operační systém), což pokud máte jeden oddíl s daty i systémem jste nuceni zálohovat spolu se systémem i data, která se ale dobou mění a rychle ztrácí záloha na aktuálnosti.

Nyní jsem například byl nucen znovu obnovit systém ze zálohy. A protože jsem ho měl na jiném diskovém oddílu (C:) než data (D:), stačilo obnovit diskový oddíl se systémem (C:) a data na dalším oddíle (D:) mohla zůstat kde byla.

Obecně jinak doporučuji disk rozdělit na větší část pro data a menší pro systém. Je ale někdy těžké odhadnout kolik bude systém a programy zabírat. Já při svém prvním “dělení” nechat pro systém a programy 12 GB prostoru a stále jsem poté bojoval s volným místem, bylo ho prostě málo. Člověk nesmí zapomínat, že na systémovém oddíle si Windows vytváří odkládací, swapovací či kdoví jaké soubory Pokud používáte hipernaci, režim spánku, opět si ukousne 1 GB, takže je zapotřebí si dát jistou rezervu. Já nyní pro systém Windows XP a programy vyhradil 20 GB, takže doufám, že to již bude stačit. Pokud ale máte větší disk (já mám zatím 120 GB) možná se nemusíte bát přidělit systémovému oddílu i kapku více místa.

Čím rozdělení disku na oddíly provést

Programů je více, jistě je spousta těch placených, ale mě se poměrně osvědčil program GParted, který je součástí záchranného CD SystemRescueCD. Samozřejmě před rozdělováním disku by měl být na disku pouze systém a žádné důležité data a vše (i systém) byste měli mít zazálohováno pro případ, že se rozdělení nepovede. Mě se zatím povedlo vždy, ale víte jak – čert nikdy nespí. Také je prý dobré disk několikrát nechat za sebou (aspoň 2x) defragmentovat, ať v místech, kde se bude rozdělovat nejsou žádné soubory, které by se tímto poškodily. Samotné rozdělení je v programu GParted otázkou chvilky a zatím mi vždy fungovalo i když je SystemRescueCD založen na systému Linux.

Všem tedy vřele doporučuji ihned po reinstalaci systému (či jeho obnově z Recovery DVD jako v mém případě u mého notebooku HP) si pevný disk rozdělit na oddíl (partition) pro operační systém a na oddíl pro data. Přičemž ihned jak je operační systém “čistý” doporučuji provést zálohu jeho oddílu s klonovacími programy jako je například CloneZilla nebo SystemRescueCD, případně placeným Acronis TrueImage. Následně příště již nemusíte systém instalovat či pracně obnovovat z Recovery DVD a můžete ho snadno během pár minut obnovit ze zálohy.

Jinak i když jsem to neřekl, tak zálohovat je vždy potřeba “na něco” a tím “něčím” může být externí USB harddisk, USB flash disk (pokud má alespoň 4 nebo lépe 8 GB). Případně systém SystemRescueCD umožňuje nějakým způsobem zálohu i přímo na DVD disky, ale ještě jsem to zatím nevyzkoušel, takže zatím provozuji pouze metodu s externím harddiskem (HDD).

Pokud již máte disk rozdělený, následně stačí data zálohovat kopírováním, nebo některým nástrojem pro zálohování. A systémový disk (s operačním systémem) můžete snadno a rychle “zazálohovat” vytvořením obrazu disku, například za použití programu CloneZilla, viz článek: Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , ,

Leave a Reply