Jak zprovoznit Apache HTTP Server ve Windows XP

Vše co člověk dělá si pamatuje a umí, když to používá, a když se v tom orientuje. Stejně to je i s počítačovými programy a jejich instalací, ale hlavně “odladěním” a zrpvozněním do té míry, že se člověk o ně nemusí starat a fungují (“běhají”) jak mají. Někdy v roce 2006 jsem po delší době instaloval Apache server ve Windows XP. Nyní po téměř 3 letech to stejné provádím s novější verzí, a i když jsem si uložil některé poznámky, neměl jsem všechny… proto své zkušenosti s instalací a zprovoznění serveru Apache shrnuji v tomto článku.

Pro koho je instalace Apache HTTP Server určena?

Nejspíše zejména pro webmastery a tvůrce internetových aplikací, kteří si je potřebují odlaďovat, zkoušet a vytvářet i když jsou offline a nebo je chtějí zkoušet.

Pro zprovoznění je nejdříve zapotřebí si stáhnout poslední (většinou asi nebudete instalovat starší verzi Apache) verzi Apache HTTP Serveru. Domovskou stránku projektu Apache naleznete zde, samotný server je poté jen jedním z projektů, který je touto nadací, či co to je vyvíjen. Samotný server (označován jako HTTP Server) naleznete poté na této adrese. Samotné stažení instalačních souborů serveru poté naleznete na této download stránce, i se zvoleným českým mirrorem poté ZDE.

Já osobně jsem stahoval verzi bez SSL, soubor: apache_2.2.11-win32-x86-no_ssl.msi, protože na testování a zkoušení aplikací zabezpečný cerfikát nepotřebuji, i když rozdíl ve velikosti instalátorů není zase tak zásadní.

Instalace probíhá standardně – před ní samozřejmě nastoupí ještě mé jistě paranoidní kontrolování na přítomnost virů. Ale prostě vše co je staženo z internetu, nebo přinesenou od jinud do počítače by mělo být zkontrolováno. Jistota je jistota.

Při instalaci instalátor vyžaduje zadat následující údaje:
Network Domain – chce zadat DNS doménu, ve které bude server provozován – domnívám se, že pro domácí a testovací účely je jedno, co zde zadáte – např. localhost
Server Name – zde vyžaduje zadat celé DNS jméno – opět dle mého je jedno, co zadáte, např.: localhost

Administrator’s Email Address – administrátorova e-mailová adresa: stačí zadat něco ve stylu: jmeno@mail.cz – nemá v offline režimu žádný smysl…

Nyní je ale důležité nainstalovat Apache jako službu – jedná se o první volbu s popisem “for All Users, on Port 80, as a Service — Recommended”. I když se mi instalování služeb, které se samy nějakým způsobem pod Windows spouštějí nelíbí, zde se – alespoň dle mých zkušeností – jedná o nutnost…

Dále volíte do kterého adresáře nainstalujete programové soubory a už pouze “odklikáte” zbylé dotazy instalátoru. Nyní je tedy Apache server nainstalovaný a pokud u ikonky “pírka” svítí zelená šipka, server právě běží. Zkontrolovat si to můžete tím, že v prohlížeči zkusíte otevřít adresu: http://localhost/, měla by se vám vrátit stránka s textem “It works!”, tedy, že “to funguje”.

Nastavení Apache

Po nainstalování ale asi zjistíte, že Apache Server se automaticky spouští při každém zapnutí, restartu počítače. Nevím jak pro vás, ale pro mne toto není žádoucí stav. Nemluvě o zátěži počítače je potřeba hledět i na bezpečnostní otázky… Jak tedy vypnout automatické startování Apache Serveru? Jednoduše. Kliknete pravým tlačítkem na ikonku Apache v oznamovací oblasti a vyberete “Open services”. Nyní v seznamu služeb najděte položku “Apache 2.2” a přes pravé tlačítko myši vyberte Vlastnosti. Zde u volby “Typ spouštění” vyberte “Ručně”. To způsobí, že se Apache HTTP server již nespouští sám, ale musíte jej přes ikonku v oznamovací oblasti sami spustit.

Nastavení souboru httpd.conf

Po instalaci je dále záhodno upravit soubor httpd.conf, ve kterém jsou uloženy jednotlivé nastavení Apache serveru.

DocumentRoot “C:/dev/apache/htdocs” – nastavuje, kde budou uloženy skripty, WWW stránky, které se budou na Localhost serveru spouštět.
– tento adresář by se měl shodovat s umístěním DocumentRootu

Následující nastavení je záhodno pro použití jazyka PHP rozšířit o “index.php”, což ve výchozí instalaci není:

DirectoryIndex index.html index.htm index.php

Apache je jinak nastaven aby naslouchal na portu 80, což je ale s hodou okolností i port, na kterém funguje oblíbený komunikační program Skype. Takže když máte spuštěný Skype, server nepůjde pustit, ale když nejdříve spustíte server a ař poté Skype, tak vše bude fungovat.

Dále budetete na 90 % potřebovat podporu PHP jazyka. Tu přidáte jednak nainstalováním interpreta jazyka PHP, ale i přidáním následujícího kódu do souboru httpd.conf:

LoadModule php5_module “c:/dev/php/php5apache2_2.dll”
AddType application/x-httpd-php .php

Instalaci PHP a zprovoznění MySQL serveru se budu věnovat příště.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply