Záloha a obnova pošty i Thunderbird profilu a rozšíření

Protože už asi od roku 2005 používám e-mailový klient (pošťáka) Thundebird postupně jsem byl nucen (při rozličných přeinstalacích systémů) se naučit u něj i zálohovat a obnovovat e-maily, účty a vůbec nastavení. Nejdříve jsem používal program MozBackup, který vše provádí automaticky a člověk se o to nemusí příliš starat. Jenže samotný MozBackup mě varoval, že v případě rozšíření (extensions) nemusí vždy fungovat spolehlivě. No a protože se mi také nelíbilo umístění Thundebird profilu a tedy i samotných e-mailů na mém systémovém C: disku naučil jsem se nakonec si e-maily zálohovat i obnovovat sám. Je to překvapivě jednoduché.

Nejdříve kde daný profil najdete, když je na svém originálním umístění:

 • Windows XP/2000: %AppData%\Thunderbird\Profiles\ [Náhodné znaky].default\ – většinou je cesta: C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\
 • Windows 95/98/ME: C:\WINDOWS\Application Data\Thunderbird\Profiles\[Náhodné znaky].default\
 • u Linux systému: ~/.thunderbird/[Náhodné znaky].default/

Tento profil je dobré si uložit na disk (nebo diskový oddíl), kde nemáte uložený operační systém. To z důvodu jeho pádu, potřeby obnovy ale i třeba proto aby byl “na očích”, a člověk jej při přeinstalaci či obnově systému nezapomněl si zazálohovat.

Proces zálohy profilu a e-mailů a všeho s programem MozBackup je jednoduchý, stejně tak i obnova. A vlastně i manuální “cesta” není o mnoho složitější.

Záloha pošty a profilu a rozšíření Thunderbird

V podstatě pouze stačí si kompletně celý adresář s profilem (viz výše) někam zkopírovat. Já osobně jej komprimuji a to za použití (dle mě) asi nejúčinějšího komprimačního programu 7-zip a následně nahraji na svůj externí USB disk. Archív lze samozřejmě i vypálit na DVD disk. Doporučuji DVD-RAM, který je jednak přepisovatelný, ale také má jistou garanci že data opět přečtete.

Obnova pošty a profilu Thunderbird

Nejdříve je zapotřebí si svůj profil někde rozbalit (předpokládá to samozřejmě, že jste si ho předtím zkomprimovali a nyní jej zase chcete zprovoznit). Já jej třeba mám v kořeni na svém disku D:; například tedy v adresáři: D:\maily-thunderbird\. Nyní si nainstaluji poslední verzi Thunderbird ale nespouštím jej. Spustím ale správce profilů Thundebirdu a to příkazem: thunderbird -P (příkaz zadejte do políčka START->Spustit…

Nyní dáte vytvořit nový profil, nějak jej nazvete, například “default” a klikněte na tlačítko “Vybrat složku” a najděte složku, kde je uložen profil, který jste měli zazálohovaný. Např. v mém případě: D:\maily-thunderbird\4snsnsg.default. Nyní již můžete normálně Thundebird spustit a skoro jako zázrakem v něm budete mít veškerou svou poštu, nastavení i rozšíření. Prostě vše se kompletně přenese a – alespoň dle mých zkušeností – funguje.

Právě tato jednoduchost a přímočarost se mi u Thunderbirdu líbí, kdy oproti e-mailovému klientovi Outlook Express lze s mailama snadno (i manuálně) nakládat a člověk není odkázaný na nějaké placené programy, které provádějí akce, kterým ani uživatel nemusí rozumět.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

5 Responses to “Záloha a obnova pošty i Thunderbird profilu a rozšíření”

 1. Simona Says:

  Díky moc! Váš návod mi pomohl opět zprovoznit můj Thunderbird na novém počítači.
  Přeji pěkný den!
  S.

 2. Milli Says:

  Take diky za clanek… Povedlo se mi prevest vse potrebne!!!

  Dokonce jsem to potreboval prevest pod Visty a take to slape!!! 😉

 3. Lenka Says:

  Radjo, díky za názorný popis, opravdu mi pomohl! Juch juch tralala, mám svých xy složek a velký adresář na novém PC :o) a slibuju, že budu zálohovat 😉 Lenka

 4. jarrii Says:

  Ahoj, diky za navod. Udelal jsem to trochu jinak a mozna jednoduseji. Kdyby chtel nekdo zkusit, tak staci nainstalovat TB a spustit. Nasledne TB vytvori profil … %AppData%\Thunderbird\Profiles\ [Náhodné znaky].default\ Vypnete TB, otevrete vyse uvedeny adresar a nakopirujte do nej vse z vasi zalohy, tedy %AppData%\Thunderbird\Profiles\ [Náhodné jiné znaky].default\. Pak TB spustte a vse jede jak ma.

 5. Martin Says:

  Dakujem pekne – vdaka tomuto navodu sa mi podarilo obnovit data v priebehu par minut 🙂 Martin

Leave a Reply