Porovnání zálohy disku (partition) s CloneZilla a SystemRescueCD projekty

Nyní jsem obnovoval operační systém (obsah disku, neboli partitiony harddisku) svého notebooku HP nx7400 s Windows XP. A při té práci jsem vyzkoušel a porovnal práci se dvěma projekty pro zálohování a obnovu odsahu pevného disku nebo také přípo jeho oddílů (partitionů).

Oba projekty jsou použitelné, pouze u některých starších verzích SystemRescueCD projektu vznikaly problémy s komprimovanými zálohami. Takže byl někdy člověk nucen použít nekomprimovanou zálohu, která byla samozřejmě větší. Obě projekty jsou také koncipovány jako Live CD verze operačního systému Linux, takže si nic nezapisují na pevný disk počítače a valstně vyžadují pouze buď volnou CD nebo DVD mechaniku a nebo případně USB port.

Další věcí je, že CloneZilla je vytvořena i s poměrně jednoduchým průvodcem, který vás celým procesem navádí. CloneZilla jak již možná je patrné z názvu je přímo zaměřena na klonování (vytváření obrazů) pevných disků či jejich oddílů, kdežto SystemRescueCD je zamýšleno jako záchranné CD s více funkcemi a možnostmi. SystemRescueCD má také verzi běžící v příkazovém řádku, ale i verzi s grafickým rozhraním startuje se příkazem: startx), kdežto CloneZilla má sice průvodce, ale průvodce, který vás provádé v prostředí negrafickém. Nicméně na funkčnosti mu to nijak neubírá.

Hlavní rozdíl je asi v metodách nebo možnostech zálohování, které jeden nebo druhý projekt nabízí. Oba projekty nabízejí komprimaci vytvářených obrazů. Rozdíl je v tom, že SystemRescueCD nabízí zálohování oddílů “pouze” s nástrojem PartImage, kdežto CloneZilla nabízí metod (nebo spíše programů) hned několik, a to: ntfsclone, partimage nebo “dd”. Implicitně se přitom volí nejvhodnější možnost dle okolností.

Naproti tomu SystemRescueCD vyžaduje od uživatele 1. namountování externího disku (CloneZilla dělá toto “sama” automaticky) 2. v programu Partimage musíte “manuálně” zadat cestu, kde má být obraz disku vytvořen a při obnově tuto cestu opět manuálně zadat. Na druhou stranu ale vytváří “pouze” jednotlivé soubory (dle velikosti pokud chcete mít “části” např. po 2 OOO MB atd.), kdežto CloneZilla vytváří adresář, ve kterém je souborů hned několik. SystemRescueCD má také “navíc” i program GParted, pomocí kterého si můžete vytvářet či měnit oddíly pevného disku. U CloneZilla budete o toto připraveni a budete muset použít jiný, další program – pokud si tedy budete chtít disk rozdělit na dva (či více oddílů) – což také vřele doporučuji. Určitěbych si oddělil systém od samotných dat a systém měl v jeho čisté (ještě nezaneřázené) podobě zazálohován.

Nyní jsem tedy při obnově z Recovery DVD médií pro svůj notebook následně provedl zálohu daného stavu systému v SystemRescuCD 1.2 a zároveň i v CloneZilla 1.2.1-53. S uspokojením musím říci, že v případě obou systému se obnova podařila a byla funkční. Oba systémy dokáží zazálohovat i rozložení oddílů pevného disku a taktéž je obnovit a to včetně MBR záznamu, který rozhoduje o tom, který operační systém bude na počítači spuštěn. Vše je i pro nepoučeného uživatele poměrně snadné.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply