Jak dobře komprimuje program 7-zip? Výborně, zejména čistý text

Měl jsem v adresáři cca 100 MB dat v čistém textu. Pro ty, kteří používají zejména textové procesory typu MS Word nebo OpenOffice.org Writer tím myslím soubor s příponou .TXT. Pokud vám ani toto dané soubor nepřiblížilo, jedná se například o textové dokumenty vytvořené v programu “Poznámkový blok” ve Windows XP. Nebo například v textovém editoru MousePad v operačním systému Linpus Linux Lite na mém oblíbeném netbooku Acer Aspire One 🙂 (to jen abych nedával příklady pouze z programů pro Windows 😀 ).

Vstupní data tedy jsou následující: v adresáři jsem měl celkem 16 souborů v čistém textu (.TXT), které celkem zabíraly 107 490 009 bajtů. Většina souborů přitom byla veliká nad 2 MB, objevovaly se tam ale i soubory větší a to kolem 11-13 MB a jeden soubor 43 MB.

Vytvořil jsem tedy malý test a komprimaci jsem provedl komprimačním programem 7-zip, který dle mých zkušeností dosahuje nejlepších kompresních poměrů = zkomprimuje data nejlépe. Pro kontrolu jsem stejné soubory zkomprimoval i metodou ZIP (taktéž v programu 7-zip), dále v programu Total Commander a ještě nakonec přímo v operačním systému Windows XP Home. Vždy jsem komprimoval nejvyšší možnou úrovní komprese (tedy: maximální), pouze v případě komprimace ve Windows XP volba míry komprese mi není známa.

Výsledky komprese byly následující:
7-zip (medota 7-zip): 11 892 686 bajtů
7-zip (metoda Zip): 25 881 876 bajtů
Total Commander (metoda Zip): 26 971 506 bajtů
Windows XP (metoda Zip): 27 624 439 bajtů

Přiznám se, že jsem očekával, že 7-zip s metodou 7-zip bude nejlepší, ale že bude rodíl až tak veliký jsem tedy neočekával. Jak můžete z výsledků ostatně vidět i sami, 7-zip byl schopen textové data v souborech zkomprimovat (lidově: zabalit) na 1/10 původní velikosti. Přičemž – a to mi přijde velmi zajímavé – 7-zip oproti medotě Zip má náskok celých více než 100 %.

Stejně tak mám zkušenosti, že 7-zip s použitím metody 7-zip má výborné výsledky při komprimování souborů MS Word (.DOC) a to i těch, které vytvoříte kancelářským balíkem OpenOffice.org, který používám já.

Domnívám, že se tyto výsledky o kvalitách a výborných kompresních poměrech programu 7-zip přesvědčí snad každého.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply