Jaký koupit digitální DVB-T tuner do USB?

Po nějakých těch úvahách jsem dospěl k poznání, že stará televize již je prostě velmi málo použitelná. Skrze to, že jsme zrušili kabelovou televizi a centrální anténa si jaksi nedokáže poradit s Novou. A kdo se na Novu nedívá, jako by nežil, že ano 🙂 . Takže po přemítání nad koupí settopboxu pro starou televizi jsem došel k tomu, že bude lepší si koupit digitální tuner do USB portu (DVB-T). Jenže když jsem se začal díval jaké tunery je možno sehnat zjistil jsem, že pokud nechci koupit špatně bude velmi vhodné dobře vybírat.

První věc, které jsem si všiml byla, že některé tunery podporují již i HDTV, což je televizní signál ve vysokém rozlišení. Jiné jej zase ještě nepodorují. Další vec je, že některé tyto externí tunery sice podporují video ve vyšším rozlišení než je to starndardní televizní (tedy HDTV), ale vyžadují pro jeho používání procesor minimálně Core2Duo 2,26 Ghz, což je tedy již velmi slušná “mašina”. Musím říct, že já mám ve svém cca 2 roky starém Notebooku Core2Duo T7200 o frekvenci 2 Ghz. Takže s těmito požadavky, bych prostě asi HDTV neměl. Je to ale možná jen otázka řešení funkcí tuneru, protože jiné firmy tak vysoce výkonný počítač nevyžadují a to i když HDTV jejich tuner podporuje.

Další věcí, která ovlivňuje moji volbu je podpora ukládání v MPEG-4 nebo DivX či případně nekomprimovaném videu. Toto z tunerů, které jsem prozatím prohlédl podporovaly pouze tunery AVerMedia. Naopak zase ěnkteré tunery (zdá se, že AVerMedia právě ne) umožňují naprogramovat nahrávání pořadů za pomocí EPG a to tak, že počítač uvedete do režimu spánku (hibernace) a on se v daný čas záznamu sám z hibernace probudí a pořad zaznamená a po jeho skončení se zase opět (nejspíše) dokáže uspat. Což jistě také není funkce k zahození. I když tedy tento tuner si chci koupit jen pro příležitostné koukání na TV a hlavně na nahrávání pořadů, které třeba chci mít uložené ve svém archívu.

Bohužel nutno říct, že zatím jsem nenašel externí DVB-T tuner, který by měl všechny “dobré” vlastnosti, tedy aby dovedl:

  • nahrávat v MPEG-4, DivX nebo nekomprimovaném videu
  • dovedl nahrát naprogramovaný pořad v zadaný čas (dovedl se sám probudit z hibernace)
  • podporoval HDTV

Problémy mám s tím, že jedny tunery podporují probouzení z hibernace, ale nenahrávají v DivX a druhé zase podporují DivX, ale hibernace jim nic neříká. A to jsem se díval i do tunerů vyšších cenových hladin (cca 1500-2000). I Když bych za tuner rád utratil maximálně 1000 Kč. Uvidíme tedy. Tunery lépe prostuduji a přinesu v článku jejich podrobnější specifikaci.

Aktualizováno. Prozatím jsem napsal články o:


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply