Acer Extensa 5230E-572G16MN CM575 – aneb vyplatí se vůbec netbook?

Čirou náhodou jsem se rozhlížel co všechno a všude lze nalézt fungující na (dle mě) zajímavém operačním systému Linpus Linux (je to plnohodnotná obdoba Linpus Linux Lite, který uspěšně funguje např. na netbooku Acer Aspire One ZG5 110) a narazil jsem na notebook Acer Extensa 5230. Samozřejmě, jestli trochu znáte Acer víte, že u nich v rámci jedné řady můžete nalézt málo výkonné, ale i velmi výkonné stroje. Co mě ale zaujalo na notebooku Acer Extensa 5230E-572G16MN je fakt, že na něm je nainstalován operační systém Linux (přesně Linpus Linux) a že se tento notebook dá pořídit za cenu kolem 9600 Kč i s DPH. A to vyvstává otázku jestli se vůbec vyplatí kupovat netbook, když cena těch novějších se také pohybuje kolem 9000 Kč.

Samozřejmě není netbook jako netbook. Já jsem svůj AA1 koupil za dobrou cenu cca 5900 Kč a paradoxně dnes je ještě levnější. Nicméně má 8,9 palcový display, což se někomu může zdát jako málo. Když ale chcete větší display snadno se dostanete s cenou netbooku k 9000 Kč a často i nad tuto částku. A když se ukazuje, že za cenu 9600 Kč můžete mít plnohodnotný notebook, tak si říkám, že pokud opravdu nepotřebujete ultra kompaktní a přenosný počítač (netbook) je levný notebook lepší volbou.

Předně: u netbooků neočekávejte příliš velký výkon. Samozřejmě na všechnu běžnou práci stačí, nicméně u těchto počítačí hraje prim nízká spotřeba a malé rozměry. I když obecně notebooky jsou konstruovány pro přenášení miniaturizace u nich nedosáhla takového stupně… takže například máte větší display, vyšší výkon procesoru a většinou i více rozličných portů. Naopak netbook s baterkou s větší kapacitou se s výdrží může snadno přehoupnout přes 7 hodin, což levné notebooky v cenové hladině kolem 9000 Kč prozatím ani zdaleka nemohou nabídnout.

Pro někoho, kdo již notebook má a potřebuje nebo chce si koupit malého počíatčového “společníka” tak vřele doporučuji si nějaký ten netbook koupit. Záleží již jen jak drahého – já osobně bych doporučil Acer Aspire One, který lze pořídit za velmi dobrou cenu.

Naopak pokud ještě notebook nemáte a uvažujete rovnou o netbooku tato možnost zde samozřejmě také je, ale zvažte na co jej budete používat. Za stejnou cenu totiž můžete mít výše uvedený Acer Extensa 5230, který již přecejenom toho nabízí trochu více, než jen “obyčejný” netbook.

Acer Extensa 5230E-572G16MN CM575, který jsem zmiňoval má přitom tuto konfiguraci:

procesor: Intel® Celeron® mobile processor 575 (3 MB L2 cache, 2GHz, 667 MHz FSB)
integrovanou grafickou kartu: Mobile Intel® GL40 Express Chipset with integrated 3D graphics, featuring Intel® Graphics Media Accelerator 4500M (Intel® GMA 4500M) with up to 1759 MB of Intel Dynamic Video Memory Technology 5.0 (64 MB of dedicated video memory, up to 1695 MB of shared system memory), supporting Microsoft® DirectX® 10
display: 15,4 palců, 1280×800, lesklý
5-1 čtečku paměťových karet – Secure Digital™ (SD), MultiMediaCard (MMC), Memory Stick® (MS), Memory Stick PRO™ (MS PRO), xD-Picture Card™ (xD)
mechaniku: Super Multi DVD vypalovačku – zvládá i DVD-RAM
baterie: 48.8 W 4400 mAh 6 článková
wifi: 802.11b/g
LAN: 1 GBit

Za výhodné a dobré přitom považuji výkonnou integrovanou grafickou kartu, čtečku paměťových karet, na tak levný notebook slušnou 6 článkovou baterii a 1 GBit LAN internet. Naopak procesor je slabší, ale pokud nebudete provádět náročnou práci s komprimováním videa, tak to vůbec nepoznáte. Naopak Acer Extensa 5230 chybí ExpressCard slot a má “jen” 3x USB port. Naopak má integrovaný mikrofon i web kameru.

Prostě za cenu 9600 Kč se jedná o zajímavou koupi pro někoho, kdo chce levný notebook a zajímá ho hlavně cena a slušný výkon.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , ,

One Response to “Acer Extensa 5230E-572G16MN CM575 – aneb vyplatí se vůbec netbook?”

  1. Jakub Says:

    Jedná se o zajímavý úhel pohledu, ja bych tento notebook osobně nikdy nevolil. Za A) kompatibilita zmíněného OS je velmi diskutabilní.
    B) u notebooků není důležitý výkon,ale také zmíněné parametry (váha, rozměry, výdrž baterie), to s kompatibilním OS a výkonným desktopem tvoří jasnou volbu. Tedy: ano za 10.000Kč bych raději koupil netbook než notebook.

Leave a Reply