Jak naložit s českým spamem (nevyžádaným e-mailem) aneb Úřad pro ochranu osobních údajů a nahlášení

Dnes mi dorazil opět jeden nevyžádaný e-mail, tentokráte od české firmy – či co je to za subjekt. Nazývá se “Club”, ale nějaké s.r.o. nebo podobné “zařízení” to jistě bude. Ne, že bych byl extrémně naštvaný, na můj daný e-mail mi chodí spamů a nevyžádaných e-mailů více, ale tento byl od české firmy, je napsán česky a můj spam filtr jej neidentifikoval jako úplný spam. Zvažuji, že si nastavím přísnější kritéria pro označování e-mailů jako spamy. Zase tolik e-mailů mi nechodí, takže ty mylně označené dokáži ve spamovém koši odchytit, ale hlavně mě to zbaví těch otravných nevyžádaných e-mailů.

E-mailových adres a tím i schránek mám více a spam mě tu více či méně trápí téměř u každé z nich. U té e-mailové schránky, kterou mám vedenou na portále Centrum.cz jsem šikovně použil označování e-mailů jako spamy jejich interním antispamovým filtrem – postup najdete zde, své zkušenosti z tohoto postupu po nějakém tom týdnu zase zde.

Zpět ale k nevyžádanému e-mailu, který jsem dostal od nějakého (pro mě doposavad neznámého) Ra***-club. Hvězdičky uvádím záměrně, abych tomuto subjektu zde ještě nedělal reklamu. Samotný obsah e-mailu byl poté následující:

Dobrý den,

dovolujeme si Vás pozvat k účasti na soutěži spotřebitelského klubu Ra*** club, ve které můžete získat notebook ACER za pouhou 1,- Kč a mnoho dalších exkluzivních výhod.

Pro více informací klikněte na tento odkaz: www.ra***-club.cz/soutez.php

S přáním hezkého dne

pracovníci RA***-CLUB.cz
www.ra***-club.cz

Rozhodl jsem se tedy danou věc oznámit – jak mi zákon č.480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti umožňuje Úřadu pro ochranu osobních údajů (zkratku má ÚOOU). Přešel jsem tedy na stránku, kde jsou dány vysvětlivky a informace, jak stížnost podat, to naleznete na této adrese: http://www.uoou.cz/index.php?l=cz&m=left&mid=11:03&u1=&u2=&t= – na této adrese je také přímo odkaz na formulář podání stížnosti. Formulář se otevírá v novém okně prohlížeče.

Do formuláře stížnosti jsem vložil hlavičku e-mailu, přiložil jsem i celý e-mail uložený ve formátu .EML, zadal jsem informace, že nejsem zákazník této firmy, a ani jsem jim nedal souhlas se zasíláním obchodních či jiných zpráv. Nutno podotknout, že pokud se zaregistrujete v nějakém e-shopu, tak ten má jisté právo vám zasílat informace. Samotná stránka s instrukcemi k vyplnění formuláře stížnosti se o tom také zmiňuje. Nicméně to v tomto mém případě neplatilo.

Obratem poté co jsem formulář stížnosti odeslal mi došlo potvrzení z Úřadu pro ochranu osobních údajů, že stížnost obdrželi. Pro jistotu jsem si ale také odeslaný formulář uložil – čistě po jistotu.

Myslím, že šikovně jsem si s touto spamovou zprávou poradil, nahlásil jsem ji ani ne tak ze zlosti, ale z principu. Již mě poněkud přestávají bavit české firmy, které si z dodržování zákonů ČR nic nedělají a otravují těmito nevyžádanými e-maily všechny kolem sebe. I když nejsem přímým účastníkem tohoto řízení, dle úřadu budu vyrozuměn o výsledku šetření mé podané stížnosti. Budu na tomto blogu tedy o výsledku informovat.

Všem Vám ostatním, kterým také chodí nebo přišly nějaké nevyžádané e-maily, od firem o kterých jste v životě neslyšeli, Vám také dporučuji tyto nevyžádané e-maily nehlásit, nechť to Úřad pro ochranu osobních údajů prošetří a doufám, že těmto spammerům udělí pokuty tak, aby se jim to již v budoucnu nevyplácelo. Jak jinak je můžeme vychovat než cestou alespoň částečné represe. No, přece z nich nebudu mít deprese, ne? 🙂


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply