Windows XP bude na netboocích řádově až do roku 2011

Dle zástupců firmy Microsoft se bude operační systém Windows XP nabízen výrobcům počítačů ještě 1 rok po uvedení nového operačního systému Windows 7. Kdy vezmeme v potaz, že se má finální verze Windows 7 uvolnit někdy v září 2009 až v lednu 2010, tak Windows XP bude moci nýt dostupné na nejmenších noteboocích, na noteboocích někdy řádově do roku 2011.

Zajímavě mi ale zní fakt, že Microsoft určuje dobu do které budou moci výrobci počítačů Windows XP do netbooků předinstalovávat. Nevím samozřejmě jak mají napsané obchodní smlouvy – a jistě je mají napsány tak, že to Microsoftu umožňuje toto takto požadovat. Nicméně já pokud bych byl výrobce počítačů, tak bych naopak chtěl mít právo si sám určovat dobu do kdy budu moci nebo chtít určitý operační systém předinstalovávat.

Myslím, že Microsoft chte tímto tahem jednak zmírnit určitou nevoli, kterou vyvolal tím, že po uvedení Windows Vista de facto všechny “nutil” aby na ně přesedlali a jednak také protože se mi zdá, že připravuje již půdu pro nový operační systém Windows 7.

Já osobně Windows Vista nikdy neměl v oblibě – tak je do dneška nemám. Je ale také pravda, že jsem svůj nynější notebook kupoval v listopadu 2006 a to je vlastně těsně před příchodem Windows Vista na trh (dostupné začaly být někdy od ledna 2007). Musím ale přiznat, že stoji 100 % averzi vůči Windows Vista jsem trochu otupil, když jsem je viděl u kamarádky na jejím notebooku. U ní jsem viděl nastavené Windows Vista ve vzhledu, jaký mají Windows 95, 98 a Me, v obyčejném bez grafických fines, které prakticky nejsou na nic. Také rozložení panelů, ovládacích panelů atd. tam bylo stejné. Když jsem totiž viděl standardní prostředí běžně nainstalovaných Windows Vista uživatel, který předtím pracoval na jakýchkoliv Windows tam nic (dle mě) ze začátku nemůže nalézt. Všechny dlouhá léta zažité postupy tam jsou totiž porušeny a to ve jména nějakého “vyššího principu” jednoduchosti, aby se v tomto systému snadno vyznat nepříliš pokročilý uživatel. Bohužel ale z mé zkušenosti málo pokročilý uživatel se nevyzná v žádném systému, i kdyby byl sebe více jednoduchý a intuitivní***.

No, ale abych tuto zprávu a krátké zamyšlení nějak zakončil, tak musím říct, že na netboocích nejraději vidím nějaké verze operačního systému Linux. Jako například na mém netbooku AA1 (recenze), kde je šikovný a extrémně rychle nabíhající operační systém Linpus Linux Lite.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , ,

Leave a Reply