Instalace ReactOS 0.3.9 ve virtuálním počítači VirtualBox

Po té, co jsem úspěšně v prostředí VirtualBox zprovoznil (i když pouhou) Live CD distribuci Linpus Linux Lite dostal jsem kuráž a vyzkoušel jsem i jak se mi bude dařit v tomto prostředí zprovoznit i operační systém ReactOS. Byl jsem pln očekávání a naděje a kupodivu jsem byl i úspěšný.

Samotná instalace ve virtuálním prostředí VirtualBox byla pro mě až překvapivě jednoduchá. Stačilo si stáhnou z internetu poslední obraz instalačního CD ReactOS, které je nyní ve verzi 0.3.9 a ve VirtualBoxu nastavit, jako bych chtěl instalovat operační systém Windows XP. Kdo by to nevěděl operační systém ReactOS je vyvíjen tak, aby byl binárně kompatibilní s operačním systémem Windows XP, ale na rozdíl od XPéček je nabízen a šířen naprosto zdarma. A protože mám rád programy, které jsou zdarma a navíc mám Windows XP rád.

Instalace ReactOS tedy i s formátováním pevného disku trvala opravdu pouze chvilku. Ono také samotný instalační ISO obraz CD disku má pouhou velikost kolem 40 MB, takže zdaleka není potřeba kopírovat tolik souborů jako při instalaci Windows operačních systémů.

ReactOS jsem ve VirtualBox -u nastavil na RAM paměť 192 MB a musím říct, že při tomto nastavení funguje velmi svižně a dobře. Začínám mít chuť si zkusit ReactOS nainstalovat na svůj netbook Acer Aspire One A110 ZG5, protože ReactOS je a přitom není Windows :-). Nicméně očekával bych problémy s ovladači, i když na druhou stranu zase jestli má být (a je) ReactOS binárně kompatibilní s Windows XP měly by na něm také fungovat všechny ovladače pro XP a ty pro Acer Aspire One A110 ZG ke stažení na webu Acer jsou.

Kdo z vás si tedy chcete vyzkoušet ReactOS vřere doporučuji si jej nainstalovat ve virtuálním prostředí VirtualBox, ve kterém bezproblémově funguje. Ve VirtualPC se mi ReactOS nepodařilo zprovoznit a to i když samotná instalace proběhla normálně (asi nějaký problém se zavaděčem systému).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , , ,

Leave a Reply