Oubliette, neuznaný správce hesel?

Už někdy od roku 2005 jsem začal používat správce hesel s názvem – možná trochu zvláštním – Oubliette. Tento správce se mi ale jevil jako přívětivý a s tím, že dodnes používám Windows XP používám i tento správce hesel. Nově jedině ten fakt, že občas pracuji i na svém netbooku AA1 mě vede k tomu, že hledám i jiného správce hesel alternativně pracujícího i pod systémem Linux.

Co je podle mě velká škoda je, že program Oubliette se už někdy od roku 1999 nevyvíjí a podle všeho se vyvíjet nebude. Je to ale jinak šikovný správce hesel, který umí hned několik šikovných funkcí:

  • po určené době dokáže databázi hesel uzamknout (třeba když si odskočíte na záchod)
  • heslo po udané době vymaže z clipboard paměti Windows
  • místo hesel zobrazuje hvězdičky (př.: *******)
  • obsahuje generátor náhodných hesel – s možností nastavení minimální a maximální délky, počtu interpunkčních znamének atd.
  • je možno jej šikovně ovládat klávesovými zkratkami
  • podporuje i poměrně neprolomitelné šifrování

Dnes jsou samozřejmě novější programy, které umí více věcí. Napadá mě třeba Keepass, který má například funkci Auto-Type, která “sama” dokáže uživatelké jméno nebo heslo vložit do formuláře a sama i zmáčkne virtuální klávesu Enter.

Nicméně program Oubliette ač se běžně instaluje se dá zkopírovat na USB flash paměť a použít poté i bez instalace na jakémkoliv počítači. Stává se tak z něj zajímavá portable aplikace.

Obecně si lidé – uživatelé nejspíše nastavují slabá (snadno prolomitelná nebo zjistitelná hesla) a to je i nejspíše důvod proč se správce hesel – jako např. Oubliette teší ne zrovna velkému zájmu. Doufám, že lidé postupně této problematice budou klást větší důraz. Ono i například u obyčejných služeb jako je e-mail se setkáváme s jejich “ukradením” tak, že útočník za pomoci speciálního počítačového programu dané heslo zjistí. U jednoduchého hesla typu: jenicek, automobil, nebo hůře rodného čísla se ani není čemu divit. Myslím si ale, že pokud se něco takového jako ukradení nebo prolomení hesla emailu stane ponaučí se a příště již bude opatrnější a zvolí ji komplikovanější heslo. No a pro jeho uchování si může zvolit buď tedy dobře uschovaný papír, sešit a nebo například správce hesel Oubliette.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply